21 sierpnia 2016

HOOVER Colleen - "Szukając Kopciuszka"

źródło: Otwarte
Colleen Hoover
Szukając Kopciuszka
(Finding Cinderella)

tł. Piotr Grzegorzewski

Moondrive (Otwarte) 2015
s. 131
978-83-7515-799-4
Cena: 17,90 zł lub darmowy ebook do pobrania po kupieniu Losing hope

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 0,7 cm)
+ 52 książki

Ocena: 9/10

~*~

Spędzili razem zaledwie godzinę. Daniel nie zna jej imienia i... nie widział jej twarzy. Przekonuje samego siebie, że miłość od pierwszego wejrzenia zdarza się tylko w baśniach. Jednak rok później wciąż pamięta oszałamiające uczucie, jakie wzbudziła w nim tajemnicza dziewczyna, która uciekła i więcej się nie pojawiła

Gdy Daniel poznaje pociągającą, trochę szaloną Six, czuje, że może zacząć nowy rozdział. Jednak Dean Holder każe mu trzymać się od Six, przyjaciółki Sky, z daleka...

~*~

Szukając Kopciuszka to krótkie opowiadanie nawiązujące do Hopeless i Losing hope, które Colleen Hoover udostępniła za darmo w Internecie. Mimo tego czytelnicy i fani jej talentu domagali się, aby wydała ona tę historię jako książkę, bo chcieli postawić papierową wersję tego opowiadania obok innych jej powieści. W sumie nie dziwię się postawie czytelników, ponieważ sama chciałabym mieć kilka opowiadań blogowych w formie książki w swojej domowej biblioteczce. Niestety w Polsce Szukając Kopciuszka ukazała się tylko w formie elektronicznej, jest dostępny jako ebook którego albo można kupić na stronie wydawnictwa Otwartego, albo pobrać za darmo po zakupie Losing hope – kontynuacji Hopeless, których recenzje niedawno pojawiły się na moim blogu (tu i tu). Po skończeniu obu lektur niezwłocznie zabrałam się za niniejsze opowiadanie.

W dalszym ciągu pozostajemy w świecie Holdera i Sky, lecz to nie oni są tutaj głównymi bohaterami. Swoją historię opowiada nam najlepszy przyjaciel Holdera – Daniel, którego autorka mgliście zarysowała nam najpierw w Hopeless, a następnie już trochę bardziej dokładnie w Losing hope. Otóż bohater tego (niestety) krótkiego opowiadania pragnie znaleźć dziewczynę – tytułowego Kopciuszka, którą poznał w schowku na szczotki w szkole. Tak, w schowku na szczotki. Kto by pomyślał, że takie miejsce może stać się idealnym wstępem, początkiem do pięknej i skomplikowanej historii miłosnej. Mimo tego, że jest to krótka historia, lecz równie mocno naładowana emocjonalnie jak wcześniejsze książki Hoover, które miałam już przyjemność przeczytać. Jeśli chodzi o fabułę, to rzecz dzieje się w większej części ponad rok od ostatniego spotkania z tajemniczą nieznajomą w schowku, o której Daniel nie może zapomnieć, i po wydarzeniach mających miejsce w Hopeless i Losing hope. W tym czasie główny bohater poznaje przyjaciółkę Sky – Six, która po powrocie z Włoch jest zupełnie inną dziewczyną.

Postać Daniela zupełnie odbiega od obrazu mężczyzny, który kradnie serca czytelniczek (jak np. Holder). To raczej typ przyjaciela, idealnego kumpla, z którym można konie kraść. Jest na swój sposób uroczy, i nie sposób go nie lubić. Poza tym to bohater jedyny w swoim rodzaju, głównie przez swoje podejście do życia i umiłowanie do nadawania przezwisk ludziom wokół. Nie mogę nie wspomnieć o rodzinie Daniela, która skradła moje serce – są cudowni, zabawni i tak samo czarujący oraz bezpośredni. Szalenie spodobała mi się także kreacja Six, która jak wspomniałam wcześniej „ewoluowała”, po prostu zmieniła się. Hoover pokazała jak złe doświadczenia zmieniają ludzi … na lepsze.

Mimo, że historia jest krótka, to autorce udało się wpleść w nią nie tylko elementy „lekkie” i „łatwe”, ale również i trudne tematy (które znowu – tak jak w przypadku Hopeless – są same w sobie spoilerami, i wyjawienie ich przeze mnie popsułoby jej przyszłym czytelnikom całą radość z odkrywania tajemnic), i zachowuje przy tym równowagę.

No co ja mam biedna napisać? Hoover tą książką skradła kolejny kawałek mojego serca. Jeszcze trochę a nie zostanie miejsca dla innych autorów.

~*~

W rzeczywistości jednak ludzie są tacy sami, nigdy się nie zmieniają. [1]

- Wszyscy mamy jakieś słabe punkty, Danielu. Niektórzy z nas po prostu chcą na zawsze utrzymać je w tajemnicy.  [2]

Osądzanie innych leży w naturze człowieka. [3]

~*~

W serii Hopeless ukazały się:
Hopeless // Losing hope // Szukając Kopciuszka

___
[1] Colleen Hoover, Szukając Kopciuszka, Kraków 2014, s. 27.
[2] Tamże, s. 51.
[3] Tamże, s. 52.

16 sierpnia 2016

HOOVER Colleen - "Losing hope"

Colleen Hoover
Losing hope
(Losing hope)

tł. Piotr Grzegorzewski

Moondrive (Otwarte) 2015
s. 357
978-83-7515-330-9
Cena: 34,90 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,2 cm)
+ 52 książki
+ Z półki

Ocena: 10/10

~*~

Czasami, aby pójść naprzód, trzeba najpierw sięgnąć głęboko w przeszłość. Przekonał się o tym Dean Holder. Przez wiele lat zmagał się z poczuciem winy, że kiedyś pozwolił odejść małej dziewczynce. Od tego czasu szukał jej uparcie, ale nie spodziewał się, że gdy ponownie się spotkają, ogarną go jeszcze większe wyrzuty sumienia. 

„Losing Hope” to historia trojga młodych ludzi naznaczonych przez traumatyczne doświadczenia. Każde z nich wybrało inny sposób na to, by sobie z nimi poradzić – nie każde z nich wybrało życie. 

Czy jest taka tragedia, po której nie da się odzyskać nadziei?

~*~

Losing hope jest kontynuacją, a raczej uzupełnienie historii Sky i Holdera, którą poznaliśmy dzięki Hopeless (moja recenzja). W pierwszej części Colleen Hoover dopuściła do głosu Sky – dziewczynę z mroczną przeszłością, natomiast narratorem w Losing hope jest Holder, i to jego oczami ponownie mamy możliwość przeżyć historię opisaną w Hopeless.

Akcja książki rozpoczyna się zdecydowanie wcześniej niż w Hopeless, bo o ponad rok wcześniej. Poznajemy nie tylko Holdera, ale także jego rodzinę zanim dotknęła ich tragedia, która wywróciła ich świat (ponownie) do góry nogami, a chyba najbardziej głównego bohatera. Losing hope to nie tylko powtórka opowiedzianej już historii, ale także obraz osoby zmagającej się przede wszystkim ze sobą – swoimi emocjami, lękami, wyrzutami sumienia i niesłusznie przypisywaną sobie winą. W tej części autorka odziera – dosłownie – Holdera z tajemnic, w jakie oblekła go w Hopeless, oraz pokazuje jak silna jest miłość… rodzeństwa – w tym przypadku miłość brata do siostry. Sky nie jest tutaj (o dziwo) jedną z głównych bohaterek, lecz staje się nią… Leslie – siostra Holdera i to przede wszystkim o nich jest Losing hope.

Szczerze powiedziawszy bałam się tej kontynuacji/uzupełnienia, ponieważ ostatnia moja tego typu przygoda czytelnicza okazała się całkowitym niewypałem. Mam tu na myśli Każdego dnia (moja recenzja) i Pewnego dnia (moja recenzja) Davida Levithana. Autor napisał je na tej samej „zasadzie” jak Hoover Hopeless i Losing hope. Każdego dnia okazała się fenomenalną książką, a z kolei kontynuacja dosyć bolesnym rozczarowaniem. Na szczęście Hoover nie poszła śladem Levithana, nie powieliła historii Hopeless jeden do jednego, tylko jakoby napisała ją od nowa. Oczywiście są powtórzenia zdarzeń i dialogów, lecz nie są one potraktowane w ten sam sposób jak w pierwszej części, i nie irytują one tak bardzo jak w przypadku Pewnego dnia – bo autorka pododawała do całości nowe fragmenty ubogacając tym dobrze nam już znaną opowieść z Hopeless.

W przypadku pierwszej części nie miałam żadnych „ale”, niestety w Losing hope znalazłam malutką skazę – jak dla mnie postać Sky przedstawiona oczami Holdera okazała się trochę płaska i sztywna – przynajmniej na początku ich (ponownej) znajomości. Jednak mankament ten nie rzucił cienia na całość historii.

W Losing hope mamy okazję bliżej poznać bohaterów, którzy w Hopeless byli tzw. statystami, w tym nie tylko przyjaciela Sky – Breckina, ale także Daniela – przyjaciela Holdera, który… również został dopuszczony przez autorkę do głosu, lecz nie w tej książce, ale w opowiadaniu Szukając Kopciuszka, które w Polsce zostało wydane w formie ebooka.

Na tę historię, oprócz zwykłego tekstu z dialogami składają się również listy, które Holder pisze do… swojej siostry, Leslie. Są one przepełnione bólem, wyrzutami sumienia oraz próbą zrozumienia tego, co się wydarzyło w jego życiu. Opowiada w nich to, co się stało w danym dniu, a także dzieli się w nich swoimi obawami, nadziejami i… faktami. Moim zdaniem są one najmocniejszą stroną Losing hope. Tak jak wspomniałam o tym wcześniej, odzierają głównego bohatera ze wszelkich tajemnic. Te listy, które tworzy Holder są niezwykle wzruszające i bije z nich… miłość oraz tęsknota do i za siostrą. Szkoda, że nie wszystkim dane jest doświadczyć takiej braterskiej (i siostrzanej) miłości, jaką autorka ukazała w niniejszej powieści. Ja należę do tej grupy szczęśliwców, którzy zostali tym darem obdarzeni i czasem się łapę na tym, że chyba nie zawsze udaje mi się ją odwzajemnić. Ale powracając do książki: Hoover stworzyła kolejną, głęboką, pouczającą i wciągającą historię, która długo pozostanie w mojej pamięci.

Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że Hoover poradziła sobie z tą książką rewelacyjnie i chciałabym w przyszłości trafiać tylko na takie wspaniałe uzupełnienia. W moim przypadku złamała uprzedzenie, jakie stworzył Levithan swoją kontynuacją, i za to powinnam autorce gorąco podziękować. Jak dla mnie Losing hope trzyma poziom Hopeless i wywołuje równie silne emocje jak pierwsza część.

~*~

Można by pomyśleć, że umiera się tylko raz. Że tylko raz znajduje się ciało własnej siostry, tylko raz widzi się reakcję własnej matki na wiadomość o śmierci córki.
To duże niedopowiedzenie.
Wszystko się bez ustanku powtarza.
Wystarczy, że zamknę oczy […].  [1]

Robiłaś wszystko, co można, ale czasami miłość matek i braci nie wystarcza, żeby kogoś wyciągnąć z koszmaru. Musimy pogodzić się z tym, że tak już jest. [2]

~*~

W serii Hopeless ukazały się:

___
[1] Colleen Hoover, Losing hope, Kraków 2015, s. 19.
[2] Tamże, s. 347.

12 sierpnia 2016

HOOVER Colleen - "Hopeless"

Colleen Hoover
Hopeless
(Hopeless)

tł. Piotr Grzegorzewski

Moondrive (Otwarte) 2014
s. 380
978-83-7515-281-4
Cena: 34,90 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,2 cm)
+ 52 książki
+ Z półki

Ocena: 10/10

~*~

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.

To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans – wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia.

~*~

Twórczość Colleen Hoover na naszym rodzimym rynku wydawniczym pojawiła się (jeśli dobrze pamiętam) około dwóch lat temu – wydawnictwo Otwarte pod szyldem Moondrive wydało jej Hopeless. Od tamtego momentu pozytywne opinie na temat nie tylko tej książki, ale i później wydanych rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Wszyscy się nią zachwycają, i często czytelnicy nie potrafią znaleźć odpowiednich słów, by wyrazić to, co czują oraz co ta lektura zrobiła z nimi w sensie emocjonalnym. Oczywiście są też i tacy, których historia ta nie przekonała i nie zachwyciła, lecz jest to garstka osób w porównaniu do tłumu, które pokochały jej styl.

Hoover w Hopeless przedstawia historię Sky, siedemnastolatki, która – co tu ukrywać – odstaje od swoich rówieśników. Jest to spowodowane wieloma rzeczami/sytuacjami, m.in. brakiem telewizora, dostępu do Internetu, telefonu komórkowego oraz prawie zerowym kontaktem z innymi nastolatkami. Do tej pory uczyła ją w domu mama, lecz nie przeszkodziło jej to w nawiązaniu przyjaźni z Six mieszkającej obok jej domu. Można by powiedzieć, że wiedzie spokojne i nudne życie – do czasu, kiedy na jej drodze pojawia się Dean Holder – chłopak, który sprawia, że Sky zaczyna czuć… i jest on kluczem do zamkniętych drzwi skrywających demony z przeszłości…

Oj tak, książka ta od początku mnie kusiła: i muszę się przyznać, że chyba najbardziej swoją przepiękną okładką, od której nie mogę oderwać wzroku. Jeśli chodzi o opis od wydawcy, to jak dla mnie jest trochę „oklepany” oraz „suchy”, i szczerze powiedziawszy nie wiem, czy zdecydowałabym się na jej lekturę tylko patrząc na tą notę. Dzięki Bogu przy wyborze książek kieruję się wieloma rzeczami (w tym głównie trudnym do wyjaśnienia „przeczuciem”), bo gdybym patrzyła tylko na opis, to z pewnością Hopeless jeszcze by trochę czekało na swoją kolej. Zanim jednak zabrałam się za jej lekturę pojawiły się kolejne książki Hoover i… szczerze powiedziawszy nie mogę się doczekać, kiedy poznam je wszystkie! Bo Hopeless, jak było do przewidzenia, pokochałam czystą i platoniczną miłością, i tym samym zajęła ważne miejsce w moim małym sercu.

Opis Hopeless tak naprawdę nie odbiega zbytnio od tych, które zdobią okładki innych książek z gatunku Young Adult/New Adult (YA/NA), lecz w przeciwieństwie do nich ona nic nie obiecuje. Obiecują za to rekomendacje czytelników, ale ja rzadko (prawie wcale) zwracam na nie uwagę, bo każdy z nas ma swój gust, i nie zawsze to, co podoba się jednym musi podobać się drugim. Trzeba po prostu samemu sprawdzić „jak to jest z daną książką”. I to jest chyba najlepsze, bo książki, które nic nie obiecują okazują się być tysiąc razy lepsze i bardziej wartościowe. Co ja będę owijać w bawełnę – historia opisana przez Hoover mnie oczarowała, autorka okazała się mistrzynią w ukrywaniu drugiego dna oraz budowania napięcia. W świetny sposób pokazała emocje bohaterów, razem z nimi, i równie mocno przeżywałam każdy krok zbliżający ich do odkrycia trudnej prawdy.

Hoover porusza w tej książce wiele trudnych tematów i nie mogę się nadziwić, że wszystko jest tak precyzyjnie dopracowane. Nie przegadała tej historii, nie spłaszczyła jej oraz nie pozwoliła, by ciężar poruszonych w niej skomplikowanych aspektów życia nie przygniótł czytelnika do ziemi. Jakie tu tematy się pojawiają? Niestety nie mogę ich tu wszystkich wymienić, ponieważ stałyby się one tzw. spojlerami, i pewnie niedługo po opublikowaniu tej recenzji posypałby się na mnie grad skarg, przekleństw, gróźb etc. Z tych bardziej „bezpieczniejszych” tematów autorka ukazała (oczywiście) bezwarunkową przyjaźń i miłość, pokazała, że prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i kłamstwa przeważnie są formą ochrony najbliższych przed bólem, lecz równie nieskutecznym jak samo wyjawienie prawdy oraz to, co trauma może zrobić z człowiekiem.

Fabuła jest dopracowana, wszystko „chodzi jak w szwajcarskim zegarku”. Ja przynajmniej nie znalazłam nic, co wzbudziłoby moją podejrzliwość. Pozwoliłam, by Sky – główna bohaterka i jednocześnie narratorka Hopeless – pokazała mi swój świat, który na pierwszy rzut oka jest „normalny”. Dopiero później czytelnicy, jak i ona sama, dowiadują się, że otaczająca ją rzeczywistość to dobrze utkany gobelin z kłamstw, mający uchronić ją przed mroczną przeszłością, ale także stworzyć jej nowe, bezpieczne i normalne życie. Ja Hopeless nie przeczytałam, ja ją po prostu połknęłam. Bardzo starałam się delektować jej lekturą, ale nie mogłam. Po prostu nie mogłam, bo czułam się tak, jakbym sama skazywała siebie na tortury. Musiałam, po prostu musiałam wiedzieć co jest dalej! Po skończonej lekturze wciąż nie mogę uwierzyć, że takie okropieństwa dzieją się na świecie. Gdy tylko o tym pomyślę to momentalnie dostaję gęsiej skórki, a włosy stają mi dęba! Trudno w takich momentach przechodzi przez gardło, że „świat jest piękny”.

Nie jest to łatwa historia, ale bardzo pouczająca i budująca. Szkoda, że nie wszystkie ‘prawdziwe’ historie kończą się nadzieją jak Hopeless. Mam wrażenie, że moja opinia to jeden wielki, niezrozumiały bełkot zachwytu, i nic konkretnego na temat tej książki nie napisałam. Musicie mi wybaczyć ten brak słów – ale taka ta historia jest – zabiera człowiekowi głos. Po skończonej lekturze miałam chaos i mentlik w głowie, nie mogłam przez dobrą chwilę uspokoić moich rozszalałych emocji. Zrobiła też niezłe spustoszenie w mojej duszy. I chyba dlatego pokochałam Hoover.

~*~

O wiele łatwiej wieść życie, w którym nie pozostało ani odrobiny prawdziwego życia, niż ośmielić się powiedzieć „pieprzę to” i odejść. [1]

Nie jestem wielką miłośniczką happy Endów, ale jeśli tych dwoje na końcu się nie połączy, to chyba wejdę do czytnika i zamknę ich na zawsze w pieprzonym garażu. [2]

Życia nie można podzielić na rozdziały, tylko co najwyżej na minuty. Wydarzenia z twojego życia są zaklęte w kolejnych minutach. Nie ma tu pustych kartek ani końców rozdziałów. Niezależnie od tego, co się dzieje życie toczy się dalej, czy ci się to podoba, czy nie, i nigdy nie możesz pozwolić sobie na to, żeby się zatrzymać i po prostu złapać oddech. [3]

Tak się właśnie dzieje, gdy ludzie stają się jednością: od tej pory dzielą się nie tylko miłością. Wspólny jest także ból, smutek i rozpacz. [4]

Wszystkie niepowodzenia to tak naprawdę sprawdziany, które zmuszają nas do wyboru pomiędzy rezygnacją a podniesieniem się z ziemi, otrzepaniem się z kurzu i stawieniem czoła sytuacji. [5]

~*~

W serii Hopeless ukazały się:

___
[1] Colleen Hoover, Hopeless, Kraków 2014, s. 132.
[2] Tamże, s. 163.
[3] Tamże, s. 247.
[4] Tamże, s. 331.
[5] Tamże, s. 371.

10 sierpnia 2016

[#06] Wyniki konkursu - Jak Powietrze


Witajcie kochani!

Konkurs, który niedawno – bo prawie trzy tygodnie temu – zorganizowałam nie był łatwy. Uczestnicy musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, ponieważ zadaniem było napisanie jednostronicowej kontynuacji do podanego przeze mnie fragmentu z książki Jak powietrze Agaty Czykierdy-Grabowskiej. Jak sobie poradzili? Całkiem nieźle jeśli mam być szczera. Bardzo podobał mi się fakt, że próbowali w te swoje króciutkie fragmenty wpleść motyw powietrza. W ogóle jestem bardzo szczęśliwa, że są jeszcze osoby, które nie chodzą na łatwiznę, i podejmują wyzwania, chociażby takie jak moje. I przy tym chciałabym podziękować tej magicznej 12-stce, która odważyła się, i przysłały swoją pracę konkursową. Niestety nie mogę nagrodzić wszystkich, ale obiecuję, że za jakiś czas znowu zorganizuję konkurs, i postaram się, aby zadanie było odrobinkę łatwiejsze :).

Każda nadesłana praca została oceniona w skali od 1-5 pkt, i punkty przydzielałam ja, Agata Czykierda-Grabowska – autorka Jak powietrze oraz Tirindeth, którą poprosiłam o ocenienie prac konkursowych. Tym sposobem udało się – bez większego bólu wyłonić trzy zwyciężczynie.Pierwsze miejsce z liczbą 12 pkt zajęła – Jagoda G.

Drugie miejsce z liczbą 10 pkt zajęła – Ujrzeć Słowa – Adriana Bączkiewicz

Trzecie miejsce z liczbą 9 pkt zajęła – MeganGratuluję dziewczyny, czekam 5 (pięć) dni na Wasze adresy kontaktowe.


Na koniec zapraszam do lektury zwycięskich prac. Najpierw fragment z Jak powietrze, a następnie w kolejności prace Jagody G., Adriany Bączkiewicz i Megan. 

~*~
~*~
~*~

9 sierpnia 2016

[#15] Nowości wydawnicze - LIPIEC


~*~

źródło: Gandalf
Sandi Lynn
Podróż do miłości


 Wydawnictwo: Amber
 Strony: 288
 Cena: 35,80 zł

Czasami miłość zaskakuje samą siebie…

Emerson James – piękna, żywiołowa i buntownicza. Wciąż jest w drodze, wciąż szuka swego miejsca, wciąż ucieka od strasznych wspomnień.

Alex Parker – miliarder i pracoholik. Jest arogancki, seksowny jak grzech i chce mieć wszystko pod kontrolą.

Co ich łączy? Chyba tylko to, że przeciwieństwa się przyciągają…

Emerson: Nigdy nie zatrzymuj się w jednym miejscu zbyt długo. To było moje motto, odkąd wyjechałam. Nie mogłam zostać po tej tragedii, która odebrała mi rodzinę. Nie miałam już nikogo. I nie chciałam więcej nikogo mieć. Po co? Żeby znów przeżywać ból straty?

Alex: Była najpiękniejszą kobietą, jaką spotkałem. Ale była też irytująca, pyskata i kompletnie nieodpowiedzialna. Spotykałem się z zupełnie innymi dziewczynami. Miałem wszystko i byłem zadowolony z życia. A przynajmniej tak mi się wydawało, dopóki nie zjawiła się Emerson. Ale ona zamierzała wyjechać, a ja musiałem zrobić wszystko, by ją zatrzymać. Nie myślałem, że znów ją zranię…

~*~

źródło: Amber
Taylor Jenkins Reid
Jedyna miłość dwa razy


 Wydawnictwo: Amber
 Strony: 320
 Cena: 37,80 zł

„Właśnie kończymy z narzeczonym kolację, kiedy dzwoni mój mąż. 
Mężczyzna, którego kochałam od siedemnastego roku życia. 
Mężczyzna, po którym zostałam wdową, gdy jego helikopter runął do Pacyfiku, a on przepadł bez śladu. Jesse.
– Emma – mówi. – To ja. Żyję”.

Byli zakochani do szaleństwa. Najszczęśliwsze małżeństwo świata. Właśnie mieli świętować pierwszą rocznicę ślubu, kiedy helikopter Jessego zniknął nad oceanem... Emma czekała. Przez trzy lata. I nagle znów się zakochała. Znów jest szczęśliwa. Wkrótce wyjdzie za mąż. I wtedy wraca Jesse…
Kto jest jej jedyną miłością?
I co to znaczy kochać naprawdę?
Emma wie, że powinna posłuchać serca. Rzecz w tym, że nie wie, co jej ono mówi...


~*~

źródło: Amber
Kate Ling
Samotność odległych gwiazd


 Wydawnictwo: Amber
 Strony: 304
 Cena: 37,80 zł

Czy w nieskończonej ciemności serce może mieć wciąż nadzieję?

Ventura to gigantyczny statek kosmiczny, dwutysięczne miasto. Wyruszył z Ziemi 84 lata temu . Za 262 lata dotrze do planety, skąd odebrano tajemniczy sygnał. Nikt z załogi nie zna Ziemi i nie pozna kresu podróży. Na Venturze się urodzili i na Venturze umrą. Mają tylko jeden obowiązek: przekazywać ziemską wiedzę kolejnym pokoleniom.

Tylko szesnastoletnia Seren odczuwa beznadziejność tej egzystencji, która nie daje wyboru. Marzy, by poczuć dotyk słońca na skórze. Domingo staje się jej słońcem. Ale na Venturze to system wybiera każdemu partnera. Miłość jest zakazana.

TAK NIESPODZIEWANA, TAK MOCNA I TAK NIEMOŻLIWA.

Czy Seren i Dom zaryzykują wszystko dla prawdziwej miłości i prawdziwego życia, wiedząc, to, czego ich uczono: że poza Venturą nie ma życia…

~*~

źródło: Amber
Jenn Bennet
Miłosne graffiti


 Wydawnictwo: Amber
 Strony: 272
 Cena: 34,80 zł

Oboje zakochali się w sztuce. Tylko taka miłość nie boli…

Jedna z najlepszych realistycznych młodzieżowych powieści o miłości według czytelniczek Goodreads

Osiemnastoletnia Bex wie, jak spędzi lato przed ostatnią klasą liceum. Chce zdobyć stypendium plastyczne. Od dawna rysuje anatomiczne szkice. Na konkurs narysuje… martwe ciało. Najpierw jednak musi je zobaczyć…

Seksowny, uroczy Jack wywraca jej plany do góry nogami. Jest najlepszym malarzem graffiti w San Francisco. I najbardziej poszukiwanym.

Bex wie, że Jack to kłopoty. I miłość od pierwszego wejrzenia…

Bex czuje, że Jack coś ukrywa. Jakąś ranę, która wciąż boli. Czy wyzna jej  prawdę o sobie i swojej rodzinie? Czy Bex otworzy się przed nim? I czy kiedy poznają swoje tajemnice, będą chcieli być razem?

~*~

źródło: Feeria
Kasie West
Chłopak na zastępstwo


 Wydawnictwo: Feeria Young
 Strony: 400
 Cena: 37,90 zł

Przez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, o którym tyle opowiadała znajomym, i wszyscy wreszcie mieli go poznać. Ale tuż przed balem maturalnym, podczas którego miała nastąpić prezentacja, już na parkingu, Bradley z nią zerwał. Jak on mógł? Jak mógł postawić ją w takiej sytuacji?! I co tu zrobić, żeby wyjść z twarzą?

Nagle Gia wypatruje w jednym z samochodów nieznajomego, a w jej głowie rodzi się sprytny plan. Przecież nikt nie będzie wiedział, że to nie Bradley, a ona nie okaże się kłamczuchą, która tak bardzo chciała mieć chłopaka, że go sobie wymyśliła…

Co jednak, jeśli przedsięwzięcie wymknie się spod kontroli? W końcu pomysł jest dość ryzykowny…

~*~

źródło: Feeria
Ewa Seno
W ogień


 Wydawnictwo: Feeria Young
 Strony: 344
 Cena: 34,90 zł

Czasem przyjaźń jest ważniejsza niż wszystko inne.

Emma i Em są nierozłączne już od przedszkola. Nic nie jest w stanie ich rozdzielić, dopóki jedna z nich po śmierci swojego ojca nie musi wyjechać z matką za ocean. W tym czasie drugą dosięga najmocniejszy cios…

Na co byś się zdecydowała, gdyby ogarnęła cię rozpacz czarniejsza niż piekło? Czy dla pomszczenia śmierci przyjaciółki podjęłabyś współpracę z… diabłem?

Em to zrobiła. A potem… wszystko się zmieniło.

~*~

źródło: Filia
Magdalena Witkiewicz
Opowieść niewiernej
(wyd. II)


 Wydawnictwo: Filia
 Strony: 320
 Cena: 34,90 zł

Ewa i Maciek biorą ślub. Dla niego to racjonalny krok, dla niej spełnienie marzeń. Małżeństwo nie jest jednak bajkowe. Dla Ewy zabrakło miejsca w napiętym grafiku męża. Dzieci? Temat tabu, a później powód kolejnego rozczarowania. 

W życiu Ewy pojawia się przyjaciel i kochanek z czasów młodości.

Czy to Ewa, ta niewierna, jest wszystkiemu winna? Nawet w małżeństwie, któremu nie można zarzucić nic, prócz tego, że brak w nim miłości?

Czy Ewa i Maciek mają jeszcze jakąś szansę?

Autorka nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nie osądza, ale dotyka sedna, opowiada o potrzebie miłości i o samotności najtrudniejszej do zniesienia – samotności we dwoje.

~*~

źródło: Filia
Brittany C. Cherry
Powietrze, którym oddycha


 Wydawnictwo: Filia
 Strony: 400
 Cena: 39,90 zł

Ostrzegano mnie przed Tristanem Colem.

„Trzymaj się od niego z daleka”, mówili.
„Jest okrutny”.
„Jest zimny”.
„Życie go nie oszczędzało”.

Łatwo skreślić człowieka na podstawie jego przeszłości. Właśnie dlatego łatwo dostrzec w Tristanie potwora.

Ale ja nie potrafiłam tego zrobić. Zaakceptowałam spustoszenie, które w nim panowało. Sama czułam się bardzo podobnie.

Oboje wypełnieni pustką.
Oboje szukający czegoś innego. Czegoś więcej.
Oboje pragnęliśmy poskładać roztrzaskane fragmenty naszej przeszłości.

Może wtedy moglibyśmy nareszcie przypomnieć sobie, jak się oddycha.

~*~

źródło: Galeria Książki
Danielle L. Jensen
Ukryta łowczyni

Porwana pieśniarka // Ukryta łowczyni


 Wydawnictwo: Galeria Książki
 Strony: 512
 Cena: 36,90 zł

W mieście pod górą tyran sprawuje władzę absolutną. Jedyny troll, który byłby zdolny mu się przeciwstawić, został oskarżony o zdradę i uwięziony. Cécile uciekła z mrocznego Trollus, ale już wkrótce zdała sobie sprawę, że wcale nie znajduje się poza zasięgiem władzy króla i jego manipulacji Cécile mieszka z matką w Trianon i każdego wieczora występuje na deskach sceny operowej. Za dnia zaś niestrudzenie szuka Anushki, czarownicy, która przez pięć stuleci umykała trollom. A niezależnie od tego, czy zwycięży, czy poniesie porażkę, jej bliscy zapłacą wysoką cenę.

Aby odnaleźć Anushkę, dziewczyna musi zagłębić się w magię, która jest mroczna i zabójcza. Czarownica jest jednak przebiegła, a Cécile może się okazać nie tylko łowczynią, ale i zwierzyną.

~*~

źródło: HarperCollins Polska
Sarah Dessen
Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej


 Wydawnictwo: HarperCollins Polska
 Strony: 448
 Cena: 36,99 zł

Emaline właśnie skończyła liceum i jesienią wyjeżdża na studia. Na początku wakacji niespodziewanie zerwała z Lukiem. Chodzili ze sobą trzy lata i do niedawna myślała, że ten związek jest idealny. Tymczasem w nadmorskim miasteczku  pojawia się Theo, nowojorczyk, ambitny student szkoły filmowej. Wakacyjny romans? Czemu nie.

Do Colby przyjeżdża też na lato ojciec Emaline, który rzadko utrzymywał z nią kontakt. Emaline pociąga urok wielkiego świata, jaki roztaczają przed nią Theo i ojciec. Ambitna i pracowita, zawsze pragnęła gwiazdki z nieba i jeszcze więcej. Jednak nie można mieć wszystkiego, a marzenia nie zawsze się spełniają.                

~*~

źródło: HarperCollins Polska
Dinah Jefferies
Żona plantatora herbaty


 Wydawnictwo: HarperCollins Polska
 Strony: 480
 Cena: 36,99 zł

Cejlon, lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku.

Dziewiętnastoletnia Gwen Hooper przypływa na Cejlon, by zamieszkać z mężem na plantacji herbaty, którą jego rodzina prowadzi od pokoleń. Jest zakochana i zachwycona nowym życiem na egzotycznej wyspie.

Jednak Laurence, małomówny i zapracowany, nie poświęca żonie wiele czasu. Podczas samotnych dni w posiadłości Gwen natrafia na ślady tajemniczej przeszłości: ubranka dziecka w skrzyni, zamknięte drzwi, zarośnięty grób w ogrodzie. Laurence nie chce z nią rozmawiać o rodzinnych sekretach. Gwen nie wie, że sama już wkrótce będzie musiała ukrywać własną tajemnicę.

Poruszająca, nastrojowa opowieść o kłamstwach, sekretach i przebaczeniu.  

~*~

źródło: HarperCollins Polska
Carole Matthews
Moje miejsce na ziemi


 Wydawnictwo: HarperCollins Polska
 Strony: 432
 Cena: 36,99 zł

Ayesha ucieka od brutalnego męża razem z córką. Znajdują  bezpieczne schronienie w wielkim domu byłej gwiazdy popu, Haydena Danielsa, który od paru lat ukrywa się przed ludźmi. W domu Haydena mieszkają również inne osoby po przejściach: Crystal, tancerka w nocnym klubie, i Joy, emerytka w permanentnie złym humorze. Wszyscy samotni, pokiereszowani przez życie, tworzą niekonwencjonalną rodzinę. Jednak mąż Ayeshy nie daje za wygraną. Za wszelką cenę chce ją odnaleźć i ukarać.

Wzruszająca i optymistyczna powieść o tym, że zawsze można zacząć od nowa, znaleźć przyjaźń, miłość i własne miejsce na ziemi.             

~*~

źródło: HarperCollins Polska
Susan Mallery
Dosięgnąć gwiazd


 Wydawnictwo: HarperCollins Polska
 Strony: 352
 Cena: 36,99 zł

Nina Wentworth przez całe życie dbała o innych. Zrezygnowała ze studiów i została na wyspie Blackberry, żeby zaopiekować się matką i umożliwić siostrze zdobycie wykształcenia. Po kilku latach ma szansę wreszcie stąd wyjechać i zrealizować własne marzenia. Tymczasem o jej względy zaczynają zabiegać dwaj przystojni mężczyźni. Nina musi zdecydować, czego tak naprawdę pragnie. ~*~

źródło: Jaguar
Josephine Angelini
Taniec w ogniu

Próba ognia // Taniec w ogniu


 Wydawnictwo: Jaguar
 Strony: 488
 Cena: 37,90 zł

Jestem czarownicą, a czarownice wzniecają ogień

Lili wraca do swojego świata i jest gotowa aby ułożyć sprawy z Rowanem. Co prawda omal nie zginęła w płomieniach i musi ukrywać swoją moc, lecz w porównaniu z walkami toczonymi w alternatywnym Salem, jej życie naprawdę układa się dobrze.

Myślisz, że jestem potworem, lecz moje wybory, choć wydają się okrutne, są uzasadnione.

Niestety Lillian, bezwzględna władczyni trzynastu miast nie pozwoli Lili odejść tak łatwo. Stara się przekonać Lili do powrotu i znaleźć dla niej drogę do alternatywnego Salem.

~*~

źródło: Jaguar
Tammara Webber
Między wierszami


 Wydawnictwo: Jaguar
 Strony: 384
 Cena: 34,90 zł

Reid Alexander dobrze wie, czego oczekuje od życia. Kolejnego kasowego filmu, dobrej zabawy i gorących dziewczyn. Jego status gwiazdy zazwyczaj wszystko to mu zapewnia… Teraz rozpoczyna zdjęcia do współczesnej adaptacji „Dumy i uprzedzenia”. W roli jego ekranowej miłości ma wystąpić Emma Pierce, dla której występ w tym filmie może być wstępem do wielkiej kariery. Reid dobrze wie, co chce osiągnąć i wszystko układa się po jego myśli. Do czasu… Przez ostatnich dziesięć lat Emma występowała głównie w reklamach – soku grejpfrutowego, sklepów i tamponów, z rzadka tylko pojawiała się w telewizyjnych produkcjach. Główna rola w wysokobudżetowej produkcji powinna być dla niej spełnieniem marzeń. Problem w tym, że w skrytości ducha dziewczyna niczego nie pragnie tak bardzo, jak normalności. Kiedy Reid i Emma spotykają się na planie, zaczyna iskrzyć. Ale sytuacja daleka jest od idealnej. Po pierwsze, jedną z ról gra była dziewczyna Reida. Po drugie, byłą dziewczynę Reida coś łączy z Grahamem Douglasem. Po trzecie Graham Douglas wyraźnie klei się do Emmy. Po raz pierwszy w życiu jego aktorska gwiazdorskość, Reid Alexander musi walczyć o względy dziewczyny, na którą ma ochotę. A to mu się wcale nie podoba…

~*~

źródło: Nasza Księgarnia
Małgorzata J. Kursa
Nieboszczyk wędrowny


 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 Strony: 240
 Cena: 29,90 zł

Gdy młodzi farmaceuci, Marylka i Sławek, w dość osobliwych okolicznościach weszli w posiadanie apteki, marzyło im się spokojne, bezstresowe życie. Niestety ich szczęście szybko zakłócił wędrujący trup… A taki trup to nie lada kłopot dla policji, nie mówiąc już o właścicielach posesji odwiedzanych przez ciało. Co gorsza, w cały ten pasztet wmieszał się wielki czarny kocur obronny o imieniu Belzebub… Oj, chyba nie obejdzie się bez tabletek z krzyżykiem! 

Pełna czarnego humoru powieść o dziwnym nieboszczyku i jeszcze dziwniejszym mordercy.

~*~

źródło: Novae Res
Monika Fudali
Niezapominajki


 Wydawnictwo: Novae Res
 Strony: 102
 Cena: 23,00 zł

Złe wieści zatrzymują na chwilę pracę serca. Niczym niesprawna maszyna, ciało zapomina żyć. Usłyszane informacje potrafią wstrzymać oddech, ściąć krew w żyłach, odebrać wzrok, mowę, ogłuszyć, zachwiać równowagę czy pomieszać w głowie. Niby tylko słowa, dźwięki wypływające z ust, a jak wielką siłę mają. Niespodziewany pocisk wystrzelony przez dobrze zakamuflowanego snajpera. Gwałtowne, pewne i precyzyjne pociągnięcie za cyngiel. Tym właśnie jest wiadomość o czyjejś śmierci.

Siostra Chrisa, Emily, ginie w tragicznym wypadku. Pijany kierowca zamknął jej oczy na zawsze. Światło, jakim była dla niego, niespodziewanie znika, a on pozostaje sam z bólem straty. Jednak pojawia się ktoś jeszcze - niepełnosprawny chłopiec, z którym wspólnie próbują pogodzić się z jej śmiercią.

~*~

źródło: Replika
Alina Białowąs
Obudź się, Karolino


 Wydawnictwo: Replika
 Strony: 288
 Cena: 34,90 zł

Obudź się, Karolino! 
Poukładaj swoje życie, a nie książki! 
Karolina, choć jest uroczą i inteligentną młodą osobą, nie potrafi uporać się z własnymi, wyolbrzymianymi przez lata kompleksami. Nad losem dziewczyny, jak fatum, wisi przekonanie, że wszelkie niepowodzenia w miłości spowodowane są mankamentem urody, jakim według niej są piegi. Żyje w przeświadczeniu, że żaden normalny mężczyzna nie zwróci uwagi na kogoś takiego jak ona. Gdy w bibliotece, gdzie pracuje, pojawia się niezwykle przystojny Filip, Karolina wierzy, że urzeczywistnią się jej skryte marzenia. Kilka banalnych uprzejmych gestów wystarcza, by nabrała przekonania, że na jej drodze stanął ktoś naprawdę wyjątkowy, z kim będzie szczęśliwa do końca życia. Choć nad związkiem zbierają się czarne chmury, Karolina, ślepo wpatrzona w swego ukochanego, nie dostrzega cieni rzucanych na idealny obraz Filipa. Tak bardzo pragnie zapełnić pustkę w swoim sercu, że przystaje na coraz to nowe kompromisy i upokorzenia, biorąc winę na siebie i tłumacząc to brakiem swojego doświadczenia. Gdzie ją to zaprowadzi? 
A wszystko w imię miłości...

~*~

źródło: Prószyński i S-ka
Lisa Kleypas
Jesienne zauroczenie

Sekrety letniej nocy // Jesienne zauroczenie


 Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Strony: 392
 Cena: 36,00 zł

Piękna i śmiała Lillian Bowman szybko zrozumiała, że swoją niezależną amerykańską naturą nie podbije serc londyńskiego towarzystwa. Największą dezaprobatę okazuje jej nieznośny, snobistyczny i zadufany w sobie lord Marcus Westcliff, najlepsza partia w Anglii.

Ku zdumieniu obojga, pewnego dnia Marcus – z narażeniem reputacji – porywa dziewczynę w ramiona. Lillian ogarnia obezwładniająca namiętność do mężczyzny, którego nawet nie darzy sympatią. Czas staje w miejscu… jakby zostali na świecie sami. Na szczęście obywa się bez świadków!
Marcus w pełni panuje nad swoimi emocjami, jest uważany za uosobienie zdrowego rozsądku i stabilności, lecz z Lillian każdy dotyk to wyrafinowana tortura, a każdy gest to pokusa. Czy może jednak pojąć za żonę kobietę tak… rażąco nieodpowiednią?

~*~

źródło: Prószyński i S-ka
Weronika Wierzchowska
W służbie miłości


 Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Strony: 424
 Cena: 33,00 zł

Czasy napoleońskie. Maja Au jest dwudziestoośmioletnią panną ze zubożałej szlachty, mieszka u ciotki w Warszawie. Ma niezwykłe umiejętności pomagania młodym parom w rozwiązywaniu problemów sercowych. 

W czasie realizowania jednego ze zleceń poznaje przystojnego kapitana Ksawerego Kosseckiego, który wiezie list miłosny księcia Józefa Poniatowskiego do narzeczonej. Kosseckiego tropią agenci wywiadu pruskiego i rosyjskiego, starający się nie dopuścić do małżeństwa księcia z królewną Marią Augustą, córką króla saskiego. W czasie pościgu Maja przejmuje list i sama dostarcza go adresatce do Drezna. Wobec fiaska wcześniejszych planów wrodzy agenci planują zamach na życie królewny. Maja go udaremnia, z sukcesem kończy zleconą miłosną misję i przekonuje się, że sama, też ma szansę na miłość.  

~*~

źródło: Prószyński i S-ka
Bradley Somer
27 pięter


 Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Strony: 400
 Cena: 34,00 zł

Spragniona przygód złota rybka imieniem Ian przy pierwszej nadarzającej się okazji wyskakuje ze swojego kulistego akwarium, stojącego na balkonie dwudziestego siódmego piętra, i tak rozpoczyna swój lot. Mijając kolejne piętra, obserwuje życie mieszkańców bloku o nazwie Sewilla na Roxy. A są wśród nich: atrakcyjny przyszły paleoklimatolog, obecnie erotoman, studentka obarczona niezmiernie ważną misją, femme fatale w różowej koszulce nocnej, robotnik budowlany z tajemniczym pakunkiem, kobieta cierpiąca na agorafobię, a także jedenastoletni podróżnik w czasie. Łączą ich wszystkich czas i przestrzeń, ale też coś o wiele istotniejszego: każde stoi przed podjęciem decyzji, po której ich życie już nigdy nie będzie takie samo. 

Czasami jedynym sposobem na wyrwanie się z marazmu codzienności jest podjęcie ryzyka. Jak trafnie zauważa Ian: „Po życiu spędzonym w akwarium zdycha się jako stara ryba, która nie doświadczyła ani jednej przygody”.

~*~

źródło: Prószyński i S-ka
Paula Daly
Mój największy błąd


 Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Strony: 480
 Cena: 37,00 zł

Do czego jest gotowa posunąć się zdesperowana kobieta?

Roz jest samotną matką, fizjoterapeutką, siostrą, przyjaciółką. I właśnie znalazła się w naprawdę rozpaczliwej sytuacji. Jej gabinet splajtował, niespłacone długi wciąż rosną, a teraz jeszcze będzie musiała wytłumaczyć synkowi, dlaczego ktoś zabrał im wszystkie meble. I nagle praktycznie obcy człowiek składa jej pewną propozycję. Za jedną wspólną noc zapłaci jej tyle, by mogła wreszcie wyjść z finansowego dołka. Roz musi podjąć ważną decyzję. 

Wciągający thriller pióra jednej z najbardziej poczytnych autorek w Wielkiej Brytanii zabierze Was do fascynującego świata seksu, szantażu i zbrodni, rozgrywających się w niewielkiej społeczności, gdzie samotność jest powszechniejsza niż skandale.

~*~

źródło: Sonia Draga
Jennifer Weiner
Prosto w dół


 Wydawnictwo: Sonia Draga
 Strony: 312
 Cena: 35,90 zł

Allison Weiss znalazła szczęście: ma przystojnego męża, uroczą córeczkę, pracę, która kocha i duży dom na przedmieściach. Kiedy jednak siedzi z córką w poczekalni przed wizytą u pediatry i czytane czasopismo otwiera się na teście na temat uzależnień, kobieta zaczyna się zastanawiać, czy jej stosowanie przepisywanych leków nie zaczyna wymykać się spod kontroli. Z jednej strony, to tylko środki, które zalecają lekarze. Czy Percocet zażyty po ciężkim dniu różni się tak bardzo od lampki wina? Czy rzeczywiście nie wolno sięgnąć po tabletkę Vicodinu po wykańczających zajęciach fitnessu albo… gdy mąż cię ignoruje?

~*~

źródło: Znak
Agata Czykierda-Grabowska
Jak powietrze


 Wydawnictwo: OMGBooks (Znak)
 Strony: 512
 Cena: 39,90 zł

Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość.

Niektórym może się wydawać, że Oliwii niczego nie brakuje – przystojny chłopak, świetne studia, wieczory spędzane w warszawskich klubach. Ale gdy los stawia na jej drodze Dominika, w jego bursztynowych oczach dziewczyna dostrzega coś, czego nie dał jej wcześniej nikt inny.
Dominik mieszka w obskurnej kamienicy na Pradze i musi zajmować się młodszym rodzeństwem. W jego życiu nie ma miejsca na rozrywki ani nawet na marzenia. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wkrótce okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. On przynosi jej długo oczekiwany spokój, ona jest dla niego jak powietrze.

Ale czy taka miłość ma szanse przetrwać?

Czy Dominik potrafi odciąć się od bolesnej przeszłości?

Czy da się żyć bez powietrza?

♦ MOJA RECENZJA 

~*~

źródło: Znak
Paula McLain
Paryska żona


 Wydawnictwo: Między słowami (Znak)
 Strony: 412
 Cena: 36,90 zł

Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem. Ernest Hemingway i Hadley Richardson.

Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość.
Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.

Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”. 

To jest jej historia.

~*~

Jutro wyniki konkursu z Jak powietrze :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...