1 listopada 2017

[#02] Wspominki…


1 listopada jest jedną z wyjątkowych dat w roku, kiedy to na chwilę zatrzymujemy się, rozmyślamy o życiu i śmierci oraz wspominamy tych, których z nami już nie ma. Cykl Wspominki to drugi mój tego typu wpis, w którym chciałam przypomnieć kolejne wyjątkowe osoby, które w tym roku przeszły na drugą stronę.

Leonard Cohen (1934-2016)
źródło: YouTube

7 listopada 2016 roku odszedł od nas Leonard Cohen, niesamowity piosenkarz i pisarz, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.


Richard Adams (1920-2016)
źródło: RTE

W Wigilię zmarł Richard Adams, brytyjski pisarz, którego znamy m. in. jako autora Wodnikowego wzgórza (Wydawnictwo Literackie, 2016).

źródło: Wydawnictwo Literackie

George Michael (1963-2016)
źródło: The Hollywood Reporter

Dzień po śmierci Richarda Adamsa świat obiegła kolejna, chyba najsmutniejsza wiadomość tego roku. Otóż odszedł George Michael, niesamowity piosenkarz, producent i kompozytor. Kto z nas nie zna Last Christmas (Wham!), Freedom czy Careless Whisper?


Carrie Fisher (1956-2016)
źródło: Rolling Stone

27 grudnia 2016 roku pożegnaliśmy także Carrie Fisher, amerykańską aktorkę, która wcieliła się kilkakrotnie w rolę księżniczki Lei w filmach z serii Gwiezdne Wojny.  

źródło: DipFeed

Gorden Kaye (1941-2017)
źródło: Wyborcza

23 stycznia, w wieku 75 lat zmarł Gorden Kayne, brytyjski aktor kabaretowy, telewizyjny i teatralny. Dla mnie stał się nieśmiertelny dzięki serialowi Allo Allo!, który oglądałam nie tylko z wypiekami na twarzy, ale także z wielkim uśmiechem na ustach.

John Hurt (1940-2017)
źródło: The Talks

Dwa dni później świat dowiedział się o kolejnej śmierci, aktora, który pojawił się w kilku filmach o Harrym Potterze, nakręconym na podstawie książek J. K. Rowling, a mianowicie Johna Hurta. Brytyjczyk wcielił się w Pana Ollivandera, który w pierwszej części przygód o młodym czarodzieju sprzedał Harry'emu różdżkę. 

źródło: Pinterest

Danuta Szaflarska (1915-2017)
źródło: Filmweb

19 lutego odeszła Danuta Szaflarska, polska aktorka filmowa i teatralna.

Wojciech Młynarski (1941-2017)
źródło: RMF

15 marca zmarł Wojciech Młynarski: polski poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali.


Witold Pyrkosz (1926-2017)
źródło: Wyborcza

22 kwietnia odszedł Witold Pyrkosz, aktor znany m. in. z M jak miłość, Janosika, Czterech pancernych i psa oraz ze Stawki większej niż życie. Pyrkosz użyczył także swojego głosu m. in. Złomkowi (Bujdy na resorach, Auta i Auta 2). 

Chris Cornell (1964-2017)
źródło: Muzotakt

18 maja odszedł do lepszego świata także Chris Cornell, amerykański kompozytor i niesamowity muzyk, frontman i współzałożyciel zespołu Soundgarden. Za późno odkryłam magię jego utworów, za późno...


Zbigniew Wodecki (1950-2017)
źródło: TVN24

Śmierć Zbigniewa Wodeckiego była jedną z tych, która mocno mnie zaskoczyła. Multiinstrumentalista, piosenkarz i kompozytor zmarł 22 maja pozostawiając po sobie wiele cudownych utworów. Z jego twórczością zetknęłam się jako… kilkulatka, a konkretnie z Pszczółką Mają, do której mam wielki sentyment. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że nie ma go już z nami… 

Roger Moore (1927-2017)
źródło: Rewind1007

Dzień po śmierci Zbigniewa Wodeckiego, świat dowiedział się o kolejnej, a mianowicie o śmierci sir Rogera Moore’a, który (aż) siedem razy wcielił się w rolę Jamesa Bonda, brytyjskiego agenta 007. Z wielkimi wypiekami na twarzy oglądałam (razem z moim tatą) kolejne przygody Bonda o twarzy Moore’a. Moim zdaniem godnie zastąpił pierwszego odtwórcę Bonda, czyli Seana Connery’ego.

Julia Hartwig (1921-2017)
źródło: Onet

14 lipca odeszła Julia Hartwig: polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Była laureatką wielu nagród literackich.

Chester Bennington (1976-2017)
źródło: Viva

Z odejściem forntmana Linkin Park chyba nigdy się nie pogodzę. Zespół towarzyszył mi odkąd pamiętam i nawet nie pamiętam kiedy zakochałam się w ich muzyce. Nie mogę uwierzyć, że już nie usłyszę nowych piosenek Chestera. Miał niepowtarzalny i fantastyczny głos (tak jak Cornell), który docierał do samego serca słuchacza. Cieszę się jednak, że pozostawił po sobie cudowne utwory, które możemy przesłuchać zawsze, kiedy najdzie nas na to ochota. Wielka strata i wielki smutek. Chester Bennington zmarł 20 lipca.


John Heard (1946-2017)
źródło: naEKRANIE

Czy jest osoba, która nie widziała chociażby raz kultowego filmu Kevin sam w domu? Dla wielu z nas Święta Bożego Narodzenia bez Kevina to nie święta. Niestety 21 lipca na drugą stronę przeszedł filmowy ojciec Kevina, czyli John Heard. Miał zawał serca.

źródło: listal

Wanda Chotomska (1929-2017)
źródło: Plotek

2 sierpnia w wieku 87 lat zmarła polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz autorka cyklu programów telewizyjnych Jacek i Agatka, Wanda Chotomska.

Janusz Głowacki (1938-2017)
źródło: Onet

W tym samym miesiącu (15 sierpnia) odszedł kolejny polski pisarz, scenarzysta, prozaik, dramaturg, felietonista i eseista, Janusz Głowacki, który otrzymał wiele nagród literackich, w tym Grand Prix oraz Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Był też kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Od 2004 roku związał się z wydawnictwem Świat Książki. 

Oczywiście nie są to wszyscy znani, którzy odeszli w minionym roku. Gdybym miała wymienić wszystkich, to pewnie nigdy nie skończyłabym pisać tego postu. Mam nadzieję, że tam, gdzie są mogą wreszcie odpocząć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...