14 listopada 2016

[#09] VI Salon Ciekawej Książki w Łodzi – Informacja prasowa

źródło: Świat według mola książkowego

Witajcie kochani!

Już za kilka dni łodzianie będą mogli uczestniczyć w małym święcie książki, jakim niewątpliwie jest Salon Ciekawej Książki, który po raz szósty będzie zachęcał mieszkańców mojego miasta (i nie tylko) do sięgnięcia po książki oraz popularyzował kulturę czytania. Co w tym roku przygotowali dla nas – książkoholików - organizatorzy tego wydarzenia?

Podstawowe informacje

VI Salon Ciekawej Książki odbędzie się w dniach 18 - 20 listopada 2016 r. w Centralnym  Muzeum  Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). 

Godziny zwiedzania:
18 listopada (piątek) - 10:00 - 18:00
19 listopada (sobota) - 10:00 - 18:00
20 listopada (niedziela) - 10:00 - 17:00

Wstęp:
Bilet normalny jednorazowy – 6 PLN
Bilet ulgowy jednorazowy – 4 PLN
Dzieci do lat 10 – wstęp wolny
Emeryci i Renciści – wstęp wolny

Atrakcje

Salon Ciekawej Książki to łódzkie święto literatury, podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach.

Każdego roku w Salonie Ciekawej Książki bierze udział blisko 10 tys. osób i kilkudziesięciu wystawców, wśród których są największe firmy wydawnicze z naszego kraju. Wśród wydawnictw, które gościć będą na VI edycji imprezy, znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną do dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Udział w Salonie potwierdziły już: Agora S.A., Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a także Wydawnictwo Literatura, Zakamarki, Adamada, i wielu innych. Po raz pierwszy na Salonie swoją ofertę zaprezentują: Wydawnictwo Bosz, Marginesy, Wielka Litera, Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Literackie, Grupa Foksal (Buchmann, Wilga, W.A.B.), Czytelnik, MUZA, LTW, Copernicus Center Press, In Rock Music Press, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz katolickie Wydawnictwo Jedność i W Drodze. Na SCK wróciła też Krytyka Polityczna. 

Gratką dla miłośników literatury będzie niewątpliwie udział najpopularniejszych polskich autorów i ludzi kultury. Spotkania autorskie potwierdzili już m.in.: Katarzyna Puzyńska, Joanna Opiat-Bojarska, Karolina Oponowicz, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Marek Krajewski, Vincent. V. Severski, Adam Wajrak, Tomasz Sekielski, Jan Miodek, Wojciech Malajkat, Grzegorz Kalinowski, Arkady Paweł Fiedler, Grzegorz Kasdepke, Mariusz Ziomecki i Robert Drózd (Świat Czytników).

Salon Ciekawej Książki to również bogata oferta imprez towarzyszących. W programie znajdują się warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Ich ideą jest rozwijanie zamiłowania do książek i czytania. W bieżącym roku tematyka warsztatów najczęściej dotyczy twórczości Henryka Sienkiewicza. Wynika to z ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Sienkiewicza. Zajęcia przygotowane zostały przez wojewódzkie i miejskie biblioteki publiczne. Z kolei Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY) poprowadzi warsztaty z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Będą to zajęcia pt. „Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka” oraz warsztaty z książką pt. „Kawalerka” (w ramach projektu Mała Warszawa czyta). Podczas Salonu odbędzie się uroczystość 15-lecia debiutu książkowego Grzegorza Kasdepke, autora książki pt. „Kacperiada”. Na jej podstawie zrealizowano serial telewizyjny dla dzieci. Z myślą o młodzieży starszej, przygotowane są warsztaty pt. „Kulisy pracy dziennikarza i pisarza”, które poprowadzi Tomasz Sekielski. Publicysta opowie m.in.: „o fikcji, prawdzie, kulisach pracy reportera i pisarza, co i dlaczego staje się w dzisiejszym świecie tzw. newsem”. Michał Zawadka, trener motywacyjny poprowadzi natomiast warsztaty dla młodzieży pt. „Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”.

Coraz większą rzeszę miłośników znajdują książki dostępne w formie elektronicznej, czyli popularne e-booki. Warto edukować czytelników o tym, jaki czytnik wybrać, jak zacząć czytać e-booki oraz gdzie szukać nowości i promocji na wydawnictwa w formie elektronicznej. Spotkanie pt. „Wprowadzenie do e-czytania” poprowadzi Robert Drózd, autor bloga Świat Czytników. Podczas Salonu będzie można wziąć udział również w spotkaniu poświęconemu trendom w sztuce komiksu pt. „Najnowsze trendy w sztuce komiksu, na przykładzie publikacji polskojęzycznych". Poprowadzi je Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. 

Podczas VI Salonu Ciekawej Książki powstanie również strefa gier planszowych. Poprowadzi ją Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki – organizator m.in. „Łódzkiego Portu Gier”. Na entuzjastów „planszówek” czeka wiele atrakcji, a wśród dostępnych gier znajdzie się wiele nowości. Połączeniem zamiłowania do literatury oraz dobrej zabawy będzie GRA MIEJSKA inspirowana najnowszym kryminałem autorstwa Katarzyny Bondy pt. „Lampiony”. Zabawę przygotowuje i poprowadzi firma ACORA EVENTS. Gra odbędzie się 19 listopada (sobota). Zadania zaplanowane są głównie w miejscach, gdzie dzieje się akcja „Lampionów”. Będą to: Stajnia Jednorożców, Hotel Andels, okolice siedziby TVP3, ulice Narutowicza i Lutomierska, ale nie zabraknie również zadań na ulicy Piotrkowskiej i Ogrodowej oraz krańcówce przy ul. Północnej. Zapraszamy do zgłaszania drużyn do udziału w zabawie! Więcej szczegółów tutaj.

Salon Ciekawej Książki będzie również okazją do sprawdzenia znajomości języka polskiego. W sobotę (19 listopada) zostanie zorganizowane dyktando. Sprawdzian z języka polskiego jest finałem tegorocznej edycji "Pulsu Języka", który tradycyjnie wiąże się z wielkim konkursem ortograficznym. W dyktandzie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Pula nagród wynosi 1 000 zł. Przewidziane są także nagrody książkowe. Organizatorem spotkania jest Dom Literatury w Łodzi

Wydawcy na VI SCK


Autorzy na VI SCK


~*~

Szczerze powiedziawszy, jestem szalenie ciekawa jak w tym roku wypadną targi w porównaniu do poprzednich edycji. Mam nadzieję, że lista wystawców (z dnia 3 listopada 2016) jeszcze nie jest ostateczna i jeszcze wydawnictwa „zaryzykują” uczestnictwo w tegorocznym SCK. Jestem tylko zdziwiona, że nie będzie Katarzyny Bondy, której akcja najnowszej książki Lampiony dzieje się na ulicach mojego kochanego miasta.

Mnie możecie szukać w niedzielę, bo tylko w ostatni dzień Salonu będę mogła uczestniczyć. Zatem widzimy się na Salonie? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...