21 sierpnia 2016

HOOVER Colleen - "Szukając Kopciuszka"

źródło: Otwarte
Colleen Hoover
Szukając Kopciuszka
(Finding Cinderella)

tł. Piotr Grzegorzewski

Moondrive (Otwarte) 2015
s. 131
978-83-7515-799-4
Cena: 17,90 zł lub darmowy ebook do pobrania po kupieniu Losing hope

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 0,7 cm)
+ 52 książki

Ocena: 9/10

~*~

Spędzili razem zaledwie godzinę. Daniel nie zna jej imienia i... nie widział jej twarzy. Przekonuje samego siebie, że miłość od pierwszego wejrzenia zdarza się tylko w baśniach. Jednak rok później wciąż pamięta oszałamiające uczucie, jakie wzbudziła w nim tajemnicza dziewczyna, która uciekła i więcej się nie pojawiła

Gdy Daniel poznaje pociągającą, trochę szaloną Six, czuje, że może zacząć nowy rozdział. Jednak Dean Holder każe mu trzymać się od Six, przyjaciółki Sky, z daleka...

~*~

Szukając Kopciuszka to krótkie opowiadanie nawiązujące do Hopeless i Losing hope, które Colleen Hoover udostępniła za darmo w Internecie. Mimo tego czytelnicy i fani jej talentu domagali się, aby wydała ona tę historię jako książkę, bo chcieli postawić papierową wersję tego opowiadania obok innych jej powieści. W sumie nie dziwię się postawie czytelników, ponieważ sama chciałabym mieć kilka opowiadań blogowych w formie książki w swojej domowej biblioteczce. Niestety w Polsce Szukając Kopciuszka ukazała się tylko w formie elektronicznej, jest dostępny jako ebook którego albo można kupić na stronie wydawnictwa Otwartego, albo pobrać za darmo po zakupie Losing hope – kontynuacji Hopeless, których recenzje niedawno pojawiły się na moim blogu (tu i tu). Po skończeniu obu lektur niezwłocznie zabrałam się za niniejsze opowiadanie.

W dalszym ciągu pozostajemy w świecie Holdera i Sky, lecz to nie oni są tutaj głównymi bohaterami. Swoją historię opowiada nam najlepszy przyjaciel Holdera – Daniel, którego autorka mgliście zarysowała nam najpierw w Hopeless, a następnie już trochę bardziej dokładnie w Losing hope. Otóż bohater tego (niestety) krótkiego opowiadania pragnie znaleźć dziewczynę – tytułowego Kopciuszka, którą poznał w schowku na szczotki w szkole. Tak, w schowku na szczotki. Kto by pomyślał, że takie miejsce może stać się idealnym wstępem, początkiem do pięknej i skomplikowanej historii miłosnej. Mimo tego, że jest to krótka historia, lecz równie mocno naładowana emocjonalnie jak wcześniejsze książki Hoover, które miałam już przyjemność przeczytać. Jeśli chodzi o fabułę, to rzecz dzieje się w większej części ponad rok od ostatniego spotkania z tajemniczą nieznajomą w schowku, o której Daniel nie może zapomnieć, i po wydarzeniach mających miejsce w Hopeless i Losing hope. W tym czasie główny bohater poznaje przyjaciółkę Sky – Six, która po powrocie z Włoch jest zupełnie inną dziewczyną.

Postać Daniela zupełnie odbiega od obrazu mężczyzny, który kradnie serca czytelniczek (jak np. Holder). To raczej typ przyjaciela, idealnego kumpla, z którym można konie kraść. Jest na swój sposób uroczy, i nie sposób go nie lubić. Poza tym to bohater jedyny w swoim rodzaju, głównie przez swoje podejście do życia i umiłowanie do nadawania przezwisk ludziom wokół. Nie mogę nie wspomnieć o rodzinie Daniela, która skradła moje serce – są cudowni, zabawni i tak samo czarujący oraz bezpośredni. Szalenie spodobała mi się także kreacja Six, która jak wspomniałam wcześniej „ewoluowała”, po prostu zmieniła się. Hoover pokazała jak złe doświadczenia zmieniają ludzi … na lepsze.

Mimo, że historia jest krótka, to autorce udało się wpleść w nią nie tylko elementy „lekkie” i „łatwe”, ale również i trudne tematy (które znowu – tak jak w przypadku Hopeless – są same w sobie spoilerami, i wyjawienie ich przeze mnie popsułoby jej przyszłym czytelnikom całą radość z odkrywania tajemnic), i zachowuje przy tym równowagę.

No co ja mam biedna napisać? Hoover tą książką skradła kolejny kawałek mojego serca. Jeszcze trochę a nie zostanie miejsca dla innych autorów.

~*~

W rzeczywistości jednak ludzie są tacy sami, nigdy się nie zmieniają. [1]

- Wszyscy mamy jakieś słabe punkty, Danielu. Niektórzy z nas po prostu chcą na zawsze utrzymać je w tajemnicy.  [2]

Osądzanie innych leży w naturze człowieka. [3]

~*~

W serii Hopeless ukazały się:
Hopeless // Losing hope // Szukając Kopciuszka

___
[1] Colleen Hoover, Szukając Kopciuszka, Kraków 2014, s. 27.
[2] Tamże, s. 51.
[3] Tamże, s. 52.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...