17 stycznia 2016

ROWLING Joanne K. - "Baśnie Barda Beedle'a"

Joanne K. Rowling
Baśnie Barda Beedle’a

Media Rodzina 2008
s. 109
978-83-7278-343-1
Cena: 19,90 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu 2016 (+ 1 cm)
+ 52 książki 2016

Ocena: 6/10

~*~

Baśnie Barda Beedle’a zawierająca pięć bardzo różnych opowieści. Każda z nich ma własny magiczny charakter i każda w inny sposób wywołuje wzruszenie, śmiech i dreszcz lęku przed śmiercią.

Baśniom towarzyszą komentarze profesora Albusa Dumbledore’a, które ucieszą zarówno jugoli, jak i czarodziejów. Profesor zastanawia się w nich nad morałem każdej opowieści i ujawniają sporo nowych informacji o życiu w Hogwarcie.

~*~

Chyba nie muszę Wam przedstawiać J. K. Rowling i jej twórczości. Stworzyła ona świat, w którym chciałby się znaleźć każdy, kto przeczytał choć jedną część fenomenalnej serii o Harry’m Potterze – chłopcu, który przeżył. Szczerze, kiedy rozpoczął się „boom” na Pottera (miałam wówczas naście lat) ja uparcie brnęłam pod prąd. Nie chciałam mieć z tym szałem nic wspólnego… Jednak gdy opuściłam mury podstawówki i wkroczyłam w wiek gimnazjalny – przeznaczenie się o mnie upomniało. Pierwszą część (jak i kolejne pięć) pożyczyła mi dobra kumpela… Przepadłam. Zakochałam się w wykreowanym przez Rowling świecie i do tej pory nie mogę się z nim rozstać (została mi do przeczytania ostatnia część, a mianowicie … Insygnia Śmierci) mimo, że wszystkie ekranizacje obejrzałam kilkakrotnie.

Rowling chyba także trudno było pożegnać się ze światem magii, dlatego stworzyła kilka historii nawiązujących do Harry’ego Pottera: m. in. Baśnie Barda Beedle’a. Jako potteromaniaczka rozglądałam się za tą pozycją w różnych miejscach i trudno było ją zdobyć. Okazało się, że tytuł ten, jak i inne tego typu dzieła (np. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Quiddich przez wieki) są prawie nie do kupienia. A jeśli już są, to ich ceny sięgają ponad 100 zł. Nie rozumiałam dlaczego tak się dzieje, dopiero na jakimś forum dowiedziałam się, iż są to… białe kruki. Ja miałam możliwość przeczytania Baśni… w wersji papierowej dzięki Tirindeth, która mi ją udostępniła. Dziwnie się czułam trzymając w ręku książkę wartą ponad pięć razy więcej od ceny detalicznej.

Baśnie Barda Beedle’a to zbiór pięciu krótkich bajek nawiązujących do świata magii oraz opatrzonych komentarzem przez Albusa Dumbledore’a – dyrektora Hogwartu. Pierwsza z nich opowiada historię pewnego czarodzieja i skaczącego garnka, druga o Fontannie Szczęśliwego Losu, kolejna prawi o włochatym sercu czarodzieja, czwarta przybliża losy Czary Mary i jej gdaczącego pieńka, a ostatnia – chyba najbardziej znana – to Opowieść o trzech braciach.

Po przeczytaniu wszystkich bajek poczułam lekkie ukłucie rozczarowania. Jak dla mnie Rowling mogła, zamiast komentarzy Dumbledore’a, napisać kilka baśni więcej (mogę się tylko domyślać jak trudno jest wymyślić sensowną bajkę z jakimkolwiek morałem…). Po prostu mam niedosyt, a przy czytaniu tekstu, gdzie wypowiadał się Dumbledore czułam się dosyć dziwnie, bo miałam tą świadomość, że to fikcja. Jeśli chodzi o same baśnie, to chyba nie będę jedyna pisząc, że „Opowieść o trzech braciach” jest najlepsza, prawda? Z wszystkich bajek to tylko ona sprawiła, że po prostu w nią uwierzyłam. Jak dziecko. Miałam wrażenie, jakbym czytała dobrze znaną mi historię.

W sumie za wiele na temat Baśni… nie da się napisać, a raczej ja wiele nie mam do powiedzenia. Książka przeniosła mnie na krótki moment do świata, który lata temu mocno pokochałam, ale żeby urwała mi głowę z wrażenia to bym nie napisała. Ot, taki miły dodatek do serii i tyle. Po zapoznaniu się z nią raczej nie będę za nią gonić, by za wszelką cenę ją zdobyć. Dla mnie nie jest warta tych pieniędzy, za ile można ją kupić np. przez Allegro. Fajnie jednak było powrócić do świata magii. A … Insygnia Śmierci czekają. Może w końcu się doczekają.


~*~

Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie. [1]

[…] ludzie mają dziwną skłonność do wybierania tego, co prowadzi ich do zguby. [2]

~*~

W serii o Harry’m Potterze ukazały się:
Harry Potter i Kamień Filozoficzny // Harry Potter i Komnata Tajemnic // Harry Potter i Więzień Azkabanu // Harry Potter i Czara Ognia // Harry Potter i Zakon Feniksa // Harry Potter i Książę Półkrwi // Harry Potter i Insygnia Śmierci

Dodatki ze świata Harry’ego Pottera:
Baśnie Barda Beedle’a // Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć // Quiddich przez wieki

___
[1] J.K. Rowling, Baśnie Barda Beedle’a, Poznań 2008, s. 11.
[2] Tamże, s. 101.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...