31 lipca 2015

[#3] Nowości wydawnicze - LIPIEC


Witajcie kochani!

Musze Was zasmucić, ale jeszcze troszkę będziecie musieli poczekać na kolejne recenzje. Mam nadzieję, że nie urwiecie mi za to głowy :). W ramach rekompensaty (na razie) przedstawiam Wam kolejną listę nowości. Tym razem na tapecie z lipca:

~*~

źródło: Filia
Agnieszka Walczak-Chojecka
Włoska Symfonia

☼ Wydawnictwo: Filia
☼ Strony: 297
☼ Cena: 36,90 zł

Marianna Wisłocka, nieśmiała flecistka, ma talent, urodę i wielkie marzenie. Chce skomponować niezwykłą symfonię. Od swojej akademickiej nauczycielki dziewczyna otrzymuje propozycję występów w słonecznej Italii z orkiestrą słynnego Antonia Balamonte. Nie wie, że promotorka wiąże z nią pewne plany.

Ekscentryczny i charyzmatyczny Antonio od pierwszych chwil fascynuje Mariannę, która godzi się na pięć kroków wtajemniczenia. Pod batutą Maestra, wśród wspaniałych krajobrazów włoskiego wybrzeża Amalfi, zmysły Marianny budzą się do życia. Dziewczyna odkrywa świat namiętności, o jakim nigdy nawet nie śniła. Jednak jak długo można żyć pełną piersią, nie ponosząc konsekwencji? Każda gra musi kiedyś się skończyć. Zwycięzca jest tylko jeden. Chyba że prawdziwą symfonię odegra miłość.

~*~

źródło: Novae Res
Aleksandra Rychlicka
Opowiadaj mnie zawsze od nowa

☼ Wydawnictwo: Novae Res
☼ Strony: 211
☼ Cena: 27,00 zł

Ida i Jan. Dwoje skrajnie różnych ludzi, którzy poznali się, zanim naprawdę doszło do ich spotkania.

Aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca, Jan zostawia wszystko i wyrusza w nieznane. Nikt nie podejrzewa, że wyprawa jest dla niego tylko pretekstem do napisania własnej powieści – o ojcu. W poszukiwaniu śladów przeszłości pomaga mu tajemniczy kot i pewna dziewczyna, którą chyba gdzieś już widział…

~*~

źródło: Matras
Susan Elliot Wright
Przemilczenia

☼ Wydawnictwo: W.A.B.
☼ Strony: 400
☼ Cena: 39,99 zł

Dwie frapujące historie, których pozornie nic nie łączy…

Jest rok 1964. Maggie budzi się w szpitalu psychiatrycznym. Nie wie, kim jest i niczego nie pamięta, a więc musi odtworzyć swoje dawne życie i rozpocząć nowe. 44 lata później Jonathan dowiaduje się, że zostanie ojcem. Bardzo tego pragnie, ale ma podstawy wątpić, czy odnajdzie się w tej nowej życiowej roli. Te dwie, na pozór zupełnie różne historie splatają się w jedną, z wolna odsłaniającą wszystkie tytułowe, wzajemne przemilczenia.

~*~

źródło: Replika
Iwona J. Walczak
Dom złudzeń. Zosia

☼ Wydawnictwo: Replika
☼ Strony: 352
☼ Cena: 34,90 zł

Dwie kobiety, dwa różne światy: jedna – pragmatyczna i pełna sprzeczności, druga – delikatna, wrażliwa na los innych. A jednak… jest coś, co je połączyło. Jaką rolę odegra w tym Dom Złudzeń? Jedno jest pewne – to miejsce, wobec którego żadna z nich nie może przejść obojętnie. Dla Igi to powrót do ukochanych korzeni, dla Zosi – odkrywanie siebie na nowo.  Obie czeka największe w życiu wyzwanie: rzucenie rękawicy losowi i znalezienie swojego przeznaczenia. Której uda się to zrobić lepiej? Czy w tej pogoni za marzeniami dotrą do tego samego celu?

~*~

źródło: Replika
Władysław Jan Grabski
Saga o Jarlu Broniszu. Tom III. Rok Tysiączny

☼ Wydawnictwo: Replika
☼ Strony: 352
☼ Cena: 34,90 zł

Około roku 970 duński król Harald Sinozęby opanował bogate słowiańskie grody u ujścia Odry. Założył tam pod Wołyniem (Wolinem) potężną warownię Jomsborg i osadził w niej drużynę wikingów.

W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian, Mieszko, który podporządkował sobie Jomsborg.

Kilkanaście lat później, w roku 995, ówczesny władca Polski, Bolesław Chrobry, namiestnikiem nad waronią mianuje krewniaka Piastów, dobrze znanego również władcom Północy młodego rycerza imieniem Bronisz...

~*~

źródło: Czwarta Strona
Asa Hellberg
Sekret Sonji

☼ Wydawnictwo: Czwarta Strona
☼ Strony: 372
☼ Cena: 32,90 zł

Sonja Gustafsson zaskoczyła trzy przyjaciółki swoją niespodziewaną śmiercią i nietypowym testamentem, który wywrócił ich życie do góry nogami. Teraz Rebecka, Maggan i Susanne stają przed nowym wyzwaniem – chcą odkryć sekret, który przez całe swoje życie ukrywała ich przyjaciółka. Dlaczego nie chciała rozmawiać o swojej młodości w Paryżu? I co łączyło ją z prezydentem Francji? W rozwiązaniu zagadki z przeszłości mają pomóc im temperamentna dziennikarka Kicki i fotograf Fredrik, którzy ruszają w pełną przygód podróż między Majorką, Londynem, Paryżem i Sztokholmem. Do uzyskania odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania nieoczekiwanie i nieświadomie przyczyni się romantyczna i pełna energii Brytyjka, Julie.

Sekret Sonji to zabawna i jednocześnie wzruszająca kontynuacja losów trzech przyjaciółek z Ostatniej woli Sonji. Autorka po raz kolejny udowadnia, że nigdy nie jest za późno na miłość i pokazuje, dokąd mogą prowadzić skrzętnie ukrywane tajemnice.

~*~

źródło: Czwarta Strona
Vanessa Tait
Dom po drugiej stronie lustra

☼ Wydawnictwo: Czwarta Strona
☼ Strony: 352
☼ Cena: 36,90 zł

Maria ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej guwernantki, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmie pracę u nader dziwacznej rodziny dziekana Liddella. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Dodgson i trzy dziewczynki – Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki.

Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie.

~*~

źródło: Sonia Draga
Leila Meacham
Róże

☼ Wydawnictwo: Sonia Draga
☼ Strony: 616
☼ Cena: 39,90 zł

Kiedy Toliverowie i Warwickowie przybyli do Teksasu, a było to w roku 1936, przywieźli ze sobą czerwone i białe róże świadczące o ich lojalności względem swoich angielskich przodków – rodów Lancasterów i Yorków. Zakładając wspólnie miasto Howbutker, rodziny uzgodniły, że, na znak panującej między nimi zgody będą w swoich ogrodach hodować obydwie odmiany róż. „Będą nam przypominać o szacunku, jaki winniśmy naszej przyjaźni, wspólnym staraniom i wysiłkom” – powiedział Jeremy Warwick do Silasa Tolivera.

Saga opisuje losy trzech pokoleń, ukazując bohaterów w czasach wojny i pokoju, w okresach wielkiego powodzenia i dotkliwych porażek, ciężkiej pracy na plantacjach bawełny, święcących triumfy i przeżywających swoje ludzkie tragedie – zawsze z różą w tle.

~*~

źródło: Matras
Anthony Capella
Lody dla królowej

☼ Wydawnictwo: Marginesy
☼ Strony: 464
☼ Cena: 39,90 zł

Wersal, rok 1671. Carlo Demirco jest jedynym na świecie mistrzem biegłym w sztuce przygotowywania lodów. Jako nadworny cukiernik Ludwika XIV zdobywa sławę i pozycję, serwując najwymyślniejsze desery, których nie ma szansy posmakować nikt poza monarchą.

Carlo ma w życiu dwa cele: doskonalić swoje przepisy i zdobyć serce Ludwiki de Keroualle, pięknej, zielonookiej, inteligentnej i błyskotliwej, ale niestety, niemajętnej damy dworu.

Ludwika i Carlo stają się trybikami w maszynerii świata wielkiej polityki, gdy oboje trafiają na dwór Karola II Stuarta, króla Anglii. Carlo jako prezent przypieczętowujący pakt militarny, Ludwika jako królewska nałożnica. Ona walczy o swoją pozycję na dworze, rywalizując o względu monarchy z innymi jego kochankami, między innymi ze słynną aktorką Nell Gwyn. On nadal doskonali swą sztukę, nie tracąc nadziei, że kiedyś zasłuży na względy ukochanej, a świecie wielkiej polityki wszystko, nawet umiejętności cukiernika, może posłużyć za narzędzie do osiągnięcia celu.

Czy wśród dworskich tajemnic, spisków, knowań i zdrad jest jeszcze miejsce na czystą miłość?

~*~

źródło: Fabryka Słów
Gina Damico
Płomień

☼ Wydawnictwo: Fabryka Słów
☼ Strony: 424
☼ Cena: 39,90 zł

Bardziej martwa. Tym lepiej

Idź i umieraj lekko! Wiedz jednak, że bezpieczny transport twojej śmiertelnej duszy będzie wakacyjną pracą niezdyscyplinowanych nastolatek o boskich mocach.

Drugi tom upiornej i zabawnej opowieści o Lex, pomocnicy wujaszka Morta, mrocznego żniwiarza. Cóż to za radość dla narwanej i pyskatej nastolatki móc pomachać kosą i porozdzielać ciosy na prawo i lewo.

Tym razem Lex będzie musiała zmierzyć się z Zarą, żniwiarką-rebeliantką, której mrożący krew w żyłach szantaż może doprowadzić do licznych niewinnych śmierci. Jednocześnie ciąży nad nią widmo bycia Ostatnim Żniwiarzem i udział w zagładzie Życia Po. To zbyt dużo jak na jednego początkującego kosiarza. Czy wyprawa do Las Krzyżas przyniesie ulgę? Zależy po co się tam wybierasz...

~*~

źródło: Albatros
James Patterson, Jill Dembowski
Ogień

☼ Wydawnictwo: Albatros
☼ Strony: 352
☼ Cena: 33,50 zł

Kolejny tom trylogii młodzieżowej o nastoletnich czarodziejach, autorstwa bestsellerowego amerykańskiego pisarza, lidera światowych list sprzedaży książek, Jamesa Pattersona.

Po egzekucji rodziców Whit i Wisty zostają rozdzieleni, a w mieście wybucha krwawa zaraza, wywołana przez Tego Który Jest Jedyny. Kiedy wreszcie Whit odnajduje siostrę, Wisty jest umierająca, zaraziła się w szpitalu, gdzie pracowała jako wolontariuszka. Zmuszeni do ucieczki przed żołnierzami Nowego Ładu, znajdują bezpieczne schronienie w domu rodziny Needermanów, gdzie Whit uzdrawia Wisty dzięki swym magicznym mocom. Gdy Nowy Ład znów depcze im po piętach z pomocą przychodzi stara przyjaciółka ich rodziców, czarodziejka, pani Highsmith. Od niej dowiadują się, że rodzice czekają w Krainie Cieni na przekroczenie Rzeki Wieczności. Pani Highsmith wyznacza dzieciom oddzielne zadania: Whit ma udać się do Krainy Cieni, aby odnaleźć rodziców, zaś Wisty, obdarzona Darem - zdolnością władania nad ogniem, musi rozprawić się Jedynym. Czy uda im się wypełnić powierzone misje?

~*~

źródło: Szara Godzina
Anna Sakowicz
Szepty dzieciństwa

☼ Wydawnictwo: Szara Godzina
☼ Strony: 304
☼ Cena: 34,90 zł

Szepty dzieciństwa to pełna emocji historia zwykłej rodziny. Pod jednym dachem mieszkają: on, ona, dwójka dzieci i jej ojciec. Wszystko mogłoby układać się pięknie, gdyby nie to, że senior rodu topi smutki w alkoholu i żyje wspomnieniami o zmarłej żonie, a nad główną bohaterką krąży widmo wspomnień związanych z okrutną matką. Baśka zaś jest zwykłą trzydziestokilkuletnią kobietą, która pragnie żyć jak inni, mieć pieniądze na nowe ubrania i kosmetyki, chodzić do kawiarni. Pewnego dnia na jej drodze staje Ula, koleżanka ze szkolnej ławki…Anna Sakowicz pokazuje, jak duży wpływ na dorosłe wybory każdego człowieka ma dzieciństwo. To przejmująca i refleksyjna powieść o rodzinie, uzależnieniach i nie zawsze łatwej do zrealizowania potrzebie normalnego życia.

~*~

źródło: Nasza Księgarnia
Gale Forman
Ten jeden dzień

☼ Wydawnictwo: Wyd. Nasza Księgarnia
☼ Strony: 384
☼ Cena: 34,90 zł

Kolejna książka bestsellerowej autorki "Zostań, jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz". Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Ale wystarczy jeden dzień, by wszystko się zmieniło… Pod koniec swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Chłopak różni się od Allyson pod każdym względem. Kiedy jednak namawia ją, aby zmieniła plany i pojechała z nim do Paryża, dziewczyna się zgadza… Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i emocji, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre… "Ten jeden dzień" to romantyczna i wciągająca opowieść o miłości, podróży i niezwykłych przypadkach losu. Już wkrótce ciąg dalszy tej historii w książce "Ten jeden rok".


~*~

źródło: Nasza Księgarnia
Thomas Hardy
Z dala od zgiełku

☼ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
☼ Strony: 480
☼ Cena: 39,90 zł

Znana brytyjska powieść o sile miłości i namiętności, na której podstawie powstał wzruszający film z Carey Mulligan i Tomem Sturridge’em.

Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O względy dziewczyny zabiega trzech dżentelmenów, każdy o silnej osobowości. Jest wśród nich Gabriel Oak – poczciwy farmer, właściciel ziemski William Boldwood oraz Franciszek Troy –  sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka.

Nieoczywiste wybory, sercowe rozterki oraz pomyłki losu – życie niesie wiele niespodzianek, ale Betsaba zrobi wszystko, żeby się odnaleźć w świecie rządzonym przez mężczyzn.

~*~

źródło: Matras
Darynda Jones
Trzeci grób na wprost

☼ Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
☼ Strony: 450
☼ Cena: 39,90 zł

Charley Davidson, kostucha pierwsza klasa i prywatna detektyw (taka sobie), uprawia swą profesję na kofeinowym gazie, i to sporym, jako że gorąco pragnie wywołać u siebie bezsenność. Ilekroć zmruży oczy, pojawia się Reyes Farrow – pół-człowiek, pół-supermodel, całkiem syn Szatana. Problem tylko w tym, że jest odrobinę poirytowany. W sumie Charley spętała go na całą wieczność, więc trudno się chłopu dziwić. Jednak trzynaście dni bez spania ma prawo zrobić z dziewczyny wariatkę.

Kiedy więc pewien mężczyzna zatrudnia ją, by znalazła jego żonę, Charley przyjmuje zlecenie z jednym celem na oku: posadzić gościa, i to bynajmniej nie na stołku w barze. Wina wprost od mężczyzny bucha, więc Charley poprzysięga znaleźć zwłoki jego żony i udowodnić, że jest on mordercą.

W międzyczasie Reyes wrócił do więzienia i nie jest z tego powodu specjalnie zadowolony… A przynajmniej Charley tak sądzi, dopóki ten ciemnowłosy szelma jej nie uprowadza. Zarzeka się przy tym, że człowiek, którego rzekomo zabił, żyje i ma się dobrze, a w dodatku przebywa gdzieś w pobliżu. A Reyes chce, by Charley go znalazła.

Wizyta u starego kumpla, Rocketa, nie rzuca światła na sytuację Reyesa, Charley odkrywa jednak, że żona jej klienta nadal żyje. Co oznacza, że czasu jest niewiele. Znaleźć ją, zanim umrze, graniczyłoby z cudem, ale Charley musi chociaż spróbować. Z pomocą swej modnej inaczej recepcjonistki Cookie kostucha wyrusza na misję, by postawić łajdaków przed obliczem sprawiedliwości. Oby tylko Reyes nie okazał się jednym z nich. I oby nie wyszło na to, że z tej wymuszonej bezsenności ma omamy.

~*~

źródło: Matras
Olga Gromyko
Szczurynki.
Szczurzy żywot w opowiastkach i obrazkach

☼ Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
☼ Strony: 224
☼ Cena: 34,90 zł

„Szczurynki” to niezwykle zabawna, ale przy tym mądra życiowo historia o tym, jak zmienia się życie człowieka, kiedy do jego domu wprowadzi się szczur. A nawet kilka szczurów...

„Czasami pisarze muszą robić dziwne rzeczy. Na przykład łazić po piwnicy z zapalniczką (sprawdzając, na ile wystarczy i co za jej pomocą można zobaczyć), studiować grzyby jadalne z atlasem w ręku lub czytać śmiertelnie nudne podręczniki do fizyki. Albo hodować szczura, żeby jak najbardziej prawdopodobnie opisać jego zwyczaje”.

W taki to sposób do domu Olgi Gromyko trafił szczur, ochrzczony imieniem Falk. Miał to być tylko jeden, jedyny, malutki szczurek, kupiony jako materiał badawczy do tworzonej właśnie powieści. A potem… Zaszczurzyło się w domu pani Olgi błyskawicznie, kiedy jedna po drugiej zaczęły w rodzinie pojawiać się ogoniaste damy. Ryska, Vesta, Fudżi… Każda z własnym, indywidualnym charakterem, obyczajami i gustami.

Na podstawie obserwacji szczurzego towarzystwa powstała następnie książeczka pt. „Szczurynki” zawierająca przezabawne anegdoty z życia zwierzątek, dramatyczne opowieści o ich przygodach w domu, na wystawach i nawet na planie filmowym(!), jak również konkretne porady praktyczne dla początkujących hodowców (aczkolwiek bez moralizatorstwa). Szczur to nie zabawka i nie mebel – szczur to osoba!

Dodatkowym atutem „Szczurynek” są prześliczne, dowcipne ilustracje wykonane przez Marinę Misiurę, dzięki czemu jest to znakomita lektura dla czytelników w każdym wieku.

~*~

źródło: Matras
Marcus Sedgwick
Niezauważalna

☼ Wydawnictwo: YA! (Grupa Wydaw. Foksal)
☼ Strony: 254
☼ Cena: 34,99 zł

Niewidoma nastolatka próbuje odnaleźć tatę, który zaginął, a jego notes wpadł w niepowołane ręce.

Czy życiem naprawdę rządzą tajemnicze zbiegi okoliczności? Na to pytanie odpowiedzi szuka 16-letnia Laureth, która udaje się w podróż z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, by odnaleźć ojca. Wyprawa bez przygotowania i bez udziału dorosłych nosi znamiona szaleństwa – tym bardziej że niewidoma Laureth angażuje w tę eskapadę 7-letniego brata Benjamina, który ma być jej przewodnikiem. Kim jest tajemniczy Mr. Walker, w ręce którego wpadł notes jej ojca? I jaką rolę w tej szalonej układance odgrywa powtarzająca się liczba 354?  Nastolatka zobaczy więcej, niż zdołałby dostrzec niejeden widzący.

~*~

źródło: Znak
Clara Sánchez
Widok z nieba

☼ Wydawnictwo: Znak
☼ Strony: 254
☼ Cena: 34,90 zł

Patricia to modelka, która mimo młodego wieku odniosła ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, a ona sama wmawia sobie, że jest bardzo szczęśliwa. Jednak coraz częściej czuje, że dla rodziny jest przede wszystkim chodzącą kartą kredytową, a dla znajomych – ślicznym dodatkiem.

Pewnego dnia, podczas niespokojnego lotu z New Delhi do Madrytu, poznaje Vivianę, ekscentryczną kobietę, która oznajmia modelce, że ktoś pragnie jej śmierci. Patricia nie traktuje tego poważnie. Do czasu.

Splot dziwnych i niepokojących zdarzeń sprawia, że musi zrewidować wyobrażenia, jakie miała o swoim życiu i o ludziach, którzy ją otaczają.

~*~

To byłoby na tyle. Jeśli chodzi o zaprezentowane przeze mnie nowości, to możecie się spodziewać (za jakiś czas) recenzji Włoskiej symfonii oraz Opowiadaj mnie zawsze od nowa. Do napisania wkrótce!

17 lipca 2015

LEVITHAN David - "Każdego dnia"

David Levithan
Każdego dnia
(Every Day)

tł. Donata Olejnik

Wydawnictwo Dolnośląskie 2015
s. 256
978-83-271-5320-3
Cena: 33,00 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 1,8 cm)
+ 52 książki

Ocena: 10/10

~*~

Każdego dnia szesnastoletni A budzi się – bez uprzedzenia – w innym ciele i w innym miejscu. Pogodził się ze swoim wyjątkowym losem, ustalił nawet zasady, których stara się przestrzegać. Nie angażować się. Nie rzucać się w oczy. Nie mieszać w cudzym życiu. Aż do pewnego poranka, kiedy A budzi się w ciele Justina i poznaje jego dziewczynę, Rihannon. Od tej chwili przestają obowiązywać wszelkie reguły, ponieważ A wreszcie znalazł kogoś, z kim pragnie być – każdego dnia, bez wyjątku.

Fascynująca opowieść ukazująca zawiłości życia i uczuć. To historia A i Rihannon, którzy próbują odkryć, czy można prawdziwie kochać kogoś, kto każdego dnia jest kimś innym...

~*~

Wyobraź sobie, że codziennie budzisz się w innym ciele. Masz nową rodzinę, tożsamość i to samo wyzwanie: musisz się odnaleźć w nowej sytuacji. Mimo, że codziennie jesteś kimś innym to w głębi ducha czujesz, że jesteś taki sam. Nie masz konkretnej płci: raz jesteś chłopakiem, a raz dziewczyną. Budzisz się w bogatej lub biednej rodzinie. Jesteś albo piękny, albo odpychający, chory lub zdrowy. Każdy dzień przynosi dla ciebie zmiany i wyzwania, a całe życie jest jak wieczna tułaczka po świecie, bez punktu zaczepienia. Zawsze samotny, bez możliwości zostania i zapuszczenia korzeni...

Taką egzystencję wiedzie A, można powiedzieć, że (poniekąd) tragiczny bohater Każdego dnia. Trudno nazwać go postacią z krwi i kości. Jest duszą, która na jeden dzień zajmuje ciała osób będących w jego wieku. Jak pasożyt zabiera niczym nie świadomym ludziom dobę. Jak to się dzieje? Jak to się stało? Nie wiadomo, po prostu tak jest. A pogodzony z ta tułaczką przyjmuje każdy dzień i stara się nie zmieniać życia osoby, której ciało aktualnie zajmuje. Cały jego światopogląd zmienia się, gdy poznaje Rhiannon. Dla niej gotowy jest odrzucić wszystkie przyjęte przez siebie zasady oraz budzą się w nim dawno porzucone marzenia: m.in. o tym, żeby móc po raz drugi obudzić się w tym samym ciele. I zostać w nim na zawsze...

Każdego dnia Davida Levithana wydawała się lekką, młodzieżową historią idealną na lato. No cóż, lekka, to z pewnością ona nie jest. Porusza ona niezwykle trudne tematy – przede wszystkim przynależności do danej grupy. Być samotnym na pierwszy rzut wydaje się fajna sprawą: nie ma rodziców, którzy by pouczali, marudzącego rodzeństwa, irytujących kolegów, denerwujących nauczycieli, szefa... Jesteś tylko ty i twoje myśli. Lecz na dłuższą metę nie jest to taka „fajna” sprawa. Nie masz nikogo, z kim mógłbyś porozmawiać, pośmiać się, powygłupiać, nie ma rodziców, którzy daliby ci wsparcie, bezpieczeństwo i zapewnili, że wszystko będzie okay. Jesteś sam ze wszystkimi radościami oraz problemami. Taka jest właśnie sytuacja A. Nawet jakby chciał się z kimś podzielić swoimi uczuciami to nie ma z kim... Dopóki nie pojawi się w jego życiu Rhiannon.

Każdego dnia jest książką nie tylko o uczuciach i samotności, ale także i o odmienności. Autorowi udało się wykreować naprawdę wiele ciekawych, bardzo realistycznych i niekiedy piekielnie trudnych wcieleń, z którymi A musiał sobie poradzić. Bohater budził się nie tylko w ciałach „normalnych” nastolatków, ale także w takich, gdzie młodzi ludzie zmagali się z różnorakimi problemami (rodzinnymi czy też związanymi m.in. z używkami) oraz chorobami (tymi bardziej „lekkimi” oraz cięższymi). Sam fakt zmian, czy też „podróży” z ciała do ciała jest trudny, ja osobiście współczułam A tej tułaczki, lecz opisane stany psychologiczne ludzi, których ciała zajmował po prostu przygniotły moją duszę (i serce) do ziemi. Autor po prostu mnie zszokował, nie tyle co pomysłowością, ale realizmem. Nie kombinuje z językiem, wali prosto z mostu, a wartości, które chce nam przekazać w tejże historii są ujęte w bezpośredni i prosty sposób. Autor bardzo często zmusza czytelnika do przeanalizowania wcielenia, w jakim bohater aktualnie się znalazł. Nie pozwala, abyśmy coś przeoczyli, chce w całej krasie pokazać życie współczesnych nastolatków i ich relacje z otoczeniem (i nie tylko). Czasami naprawdę nie mogłam patrzeć na t tułaczkę bohatera i jego zmagania ze słabościami „żywicieli”. Pomysł Każdego dnia przypomina trochę Intruza Stephenie Meyer, ale w przeciwieństwie do tej historii, tam głównie uwagę skupiono na uczuciach oraz walce między „żywicielem” i tytułowym intruzem, a nie pokazaniu prawdziwych ludzkich twarzy. Jak wspomniałam wcześniej, współczucie obudziło się we mnie nie tylko w stosunku do A, ale również do osób, które na co dzień zmagają się z problemami (cukrzycą, depresją, czy też różnego rodzaju uzależnieniami). Mamy tutaj barwny wachlarz osobowości, autor opisał je z niezwykłą dokładnością, przez co, jak zauważyłam wcześniej, okazały się bardzo, bardzo prawdziwe (mimo, że podróż duszy z ciała do ciała jest raczej fikcją). Nie raz wzdrygałam się i miałam ciarki... Z pewnością jest niezwykle emocjonalną lekturą, przy której czasami trudno wysiedzieć, bo emocje biorą górę.

David Levithan opowiedział nie tylko smutna historię, ale także niezwykle ciekawą, bardzo emocjonalną oraz także podnoszącą na duchu. Przy okazji pokazuje jak jedna osoba potrafi diametralnie zmienić nasze uprzedzenia i światopogląd. Każdego dnia nie okazała się pustą lekturą, lecz bardzo wartościową. Mam nadzieję, że kontynuacja będzie równie mocna, wciągająca i wzruszająca jak niniejsza część.

~*~

Wszyscy nosimy w sobie tajemnice, co dobrze widać zwłaszcza od środka. [1]

[...] każdy człowiek chce, żeby wszystko grało. Nie marzymy o niczym fantastycznym, cudownym, ani wyjątkowym. Z radością godzimy się na to, że wszystko gra, bo tyle nam zwykle w zupełności wystarcza. [2]

Nie ma nic złego w byciu szczęśliwym. [3]

Każdy człowiek chce wierzyć w jakąś wielką siłę. Każdy czuje silną potrzebę przynależności, a przy tym towarzystwa. Ludzie pożądają mocy ziemskiego dobra, poszukują bodźca, by stać się jej częścią. Chcą udowodnić swoją wiarę i przynależność poprzez rytuały i modły. Pragną dotknąć tej wielkiej siły. [4]

Nieodmiennie zdumiewają mnie ludzie, którzy wiedzą, że coś jest nie tak, jednak ignorują to, jakby w ten sposób mogli odpędzić problem. Unikają konfrontacji, w efekcie i tak pogrążają się w negatywnych emocjach. [5]

Kiedy inni ludzie widzą cię inaczej, ty też zaczynasz postrzegać ich w odmienny sposób. [6]

Pytania, na które nie ma odpowiedzi, mogą zniszczyć człowieka. [7]

Zegar zawsze tyka. Niekiedy go po prostu nie słyszysz, ale czasem dźwięk jest bardzo wyraźny. [8]

~*~

W serii Każdego dnia ukazały się:
Każdego dnia // Pewnego dnia

~*~

Za możliwość lektury, dziękuję ślicznie Grupie Wydawniczej Publicat

___
[1] David Levithan, Każdego dnia, Poznań 2015, s. 6.
[2] Tamże, s. 10.
[3] Tamże, s. 17.
[4] Tamże, s. 67.
[5] Tamże, s. 100.
[6] Tamże, s. 123.
[7] Tamże, s. 170.
[8] Tamże, s. 246.

12 lipca 2015

SIMMONS Kristen - "Paragraf 5"

Kristen Simmons
Paragraf 5
(Article 5)

tł. Donata Olejnik

Wydawnictwo Dolnośląskie 2015
s. 312
978-83-245-9256-2
Cena: 29,90 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,5 cm)
+ 52 książki

Ocena: 7/10

~*~

Niedaleka przyszłość. Nowy Jork, Los Angeles i Waszyngton to opuszczone miasta. Amerykańską konstytucję zastąpiło bezwzględne Prawo Obyczajowe. Nie ma policji – są żołnierze. Nie ma mandatów – są wyroki. Ci, których aresztowano, zwykle już nie wracają...

Siedemnastoletnia Ember pamięta, że nie zawsze tak było. W ciągu trzech lat, które minęły od zakończenia wojny, dziewczyna do perfekcji opanowała umiejętność wtapiania się w tłum. Mieszka z matką, wiodąc na tyle spokojne życie, na ile pozwalają okoliczności. Do czasu. Pewnego dnia jej mama zostaje aresztowana za pogwałcenie paragrafu piątego Prawa Obyczajowego. Wśród żołnierzy, którzy przyszli ją pojmać, jest Chare – najbliższy przyjaciel Ember...

~*~

Wyobraźcie sobie, że żyjecie w świecie, gdzie obowiązują niezwykle surowe reguły. Nie możecie uprawiać swojego ulubionego sportu, oglądać uwielbianego serialu oraz czytać ukochanego przez was gatunku literackiego, bo wszystko, co do tej pory robiliście i sprawiało wam przyjemność zostało zakazane pod groźbą kary. Wolność słowa przestała mieć rację bytu, a wszelkie wydarzenia z przeszłości nigdy się nie przedawniają. Co więcej mogą stać się powodem, że ty oraz cała twoja rodzina możecie zniknąć. Na zawsze...

W takim świecie przyszło żyć siedemnastoletniej Ember Miller, która wraz ze swoją matką muszą ponieść karę za to, że jej rodzicielka złamała zasady ujęte w Prawie Obyczajowym, a konkretnie tytułowy Paragraf 5. Ich drogi rozdzielają się – nastolatka trafia do zakładu poprawczego, gdzie rządy sprawują równie bezwzględne co Straż Obyczajowa (SO), siostry salwatorianki, a jej matka jak przypuszcza bohaterka do podobnego ośrodka. Czy drogi matki i córki się ponownie zejdą? Co kryje się za tym paragrafem oraz jaką rolę w całej tej sytuacji odegra Chase, bliski przyjaciel Ember? Tego dowiecie się sięgając po pierwszy tom trylogii o walce o wolność...

Ostatnimi czasy autorzy bardzo często w swoich książkach poruszają temat przyszłości. Najczęściej jest to rzeczywistość po kolejnej wojnie, po której rządy sprawuje bezwzględna władza trzymająca lud żelazną ręką. W Paragrafie 5 właśnie mamy ukazaną taką wizję przyszłości, lecz niestety nie do końca dopracowaną. Autorka w niniejszej historii zapomniała (chyba) określić kilku podstawowych informacji odnośnie aktualnie trwającej sytuacji, a konkretniej wyjaśnić, co się stało, że jest tak, jak jest. Pojawia się wiele pytań, które zostają bez odpowiedzi: co to była za wojna, kto ją wywołał, kto wygrał (no chyba nie sama Straż Obyczajowa), w jakim celu oprócz zastraszania ludzi stworzono Prawo Obyczajowe oraz Straż Obyczajową, kto stoi na czele tych rządów...? Mnóstwo pytań – zero odpowiedzi. Mam nadzieję, że może w kolejnej części niektóre pytania przestaną być tajemnicą. Pani Simmons większą uwagę skupiła na teraźniejszości, czyli akcji właściwej oraz kreacji bohaterów. Niestety przez te wcześniej wspomniane niedopowiedzenia książka sprawia wrażenie niepełnej, niedokończonej. A szkoda, bo sama historia jest pomysłowa, z potencjałem i przede wszystkim wciąga. Zabierając się za jej lekturę modliłam się, aby nie była to powtórka ukochanych Igrzysk Śmierci, na szczęście mocno ona odbiega od niej, choć występuje w nim ten sam temat reżimu oraz surowej władzy. Wydaje mi się, że fanom Igrzysk oraz Niezgodnej (której lektura jeszcze przede mną) może się ona spodobać.

Postacie wykreowane przez autorkę są raczej ciekawi i autentyczni. Ember jest typową nastolatką i bohaterką, która niczym nie różni się od większości dziewczyn z innych książek dla młodzieży. Jest tak samo naiwna jak inne bohaterki i na razie nic nie wskazywało na to, aby zmieniła się w Paragrafie 5. Owszem, ma przebłyski pomysłowości oraz odwagi, jednakże wiele jej jeszcze brakuje do bycia postacią mającą wpływ na zmianę przyszłości. Nadzieję na to dają ostatnie wydarzenia, więc można powiedzieć, że kolejna część powinna być przełomowa dla Ember, to znaczy przeistoczyć się z naiwnej dziewczyny w świadomą, dojrzałą i otwartą na otaczający ją świat młodą kobietę. Na razie nie jest to idealna postać, ale nie raz mi zaimponowała odwagą, pomysłowością, oddaniem, a także wcześniej wspomnianą dojrzałością. Widzę w tych wszystkich kawałeczkach potencjał. Mam nadzieję, że autorka tego nie zniszczy, lecz pomoże Ember rozwinąć skrzydła. Jeśli chodzi o Chase’a to pani Simmons przy jego kreacji wykorzystała swoje doświadczenie oraz wiedzę z zakresu psychologii. Chase jest postacią trudną do rozgryzienia, a to za sprawą jego dwóch twarzy, które poznajemy w trakcie lektury. Pierwszą przedstawiają wspomnienia dziewczyny (sprzed powołania do Straży Obyczajowej) jest to twarz niezwykle emocjonalna, natomiast gdy po długiej nieobecności stają twarzą w twarz wydaje się być... pusty. Po prostu wyprany ze wszelakich uczuć. Autorka wykreowała go na bardzo głęboką postać z mocno zarysowanym profilem psychologicznym. Jego prawdziwe oblicze poznajemy powoli, stopniowo, krok po kroczku odkrywa ukryte karty i pokazuje potłuczoną przez SO duszę. Przy nim Ember wydaje się być płaska jak deska, lecz wydarzenia mające miejsce pod koniec Paragrafu 5 dają, jak wspomniałam wcześniej, nadzieję na to, że się ona zmieni i nie będzie tak mocno odstawać od Chase’a. Jeśli chodzi o pozostałych bohaterów to dobrze odgrywają oni powierzone im role.

Historię poznajemy oczami Ember, więc jak na tacy mamy podane jej emocje i przemyślenia, z kolei Chase to chodząca tajemnica, odbezpieczona bomba, która w każdym momencie może wybuchnąć. Fabuła (niestety) jest niekiedy przewidywalna, przez co można się poczuć trochę rozczarowanym. Mimo tego dosyć szybko zostajemy wciągnięci w akcję, która nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Na początku jednak miałam trudności z odnalezieniem się w rzeczywistości bohaterów. Winę za to zwalam na wcześniej wspomniany brak zarysu wydarzeń sprzed toczącej się aktualnie akcji. Mam cichą nadzieję, że więcej na ten temat dowiemy się w drugiej części. Pożyjemy – zobaczymy (chyba za dużo nadziei pokładam w kontynuacji, oby nie przyszło wielkie rozczarowanie). Plusem Paragrafu 5 jest to, że autorka nie zostawiła niedokończonej fabuły, to znaczy, że wyjaśniła, a raczej zamknęła wszystkie rozpoczęte wątki, dzięki czemu oczekiwanie na kolejną część nie będzie katorgą. Jednak pozostawiła ona delikatnie otwartą furtkę, gdzie widać nadzieję na zmiany (oby na lepsze).

Książka napisana jest młodzieżowym językiem, lecz nie nazbyt prostym. Czyta się ją z przyjemnością i bez większych trudności śledzi się losy bohaterów Paragrafu 5.

Całość rysuje się dosyć dobrze i zapowiada na ciekawą trylogię z młodzieżowym wątkiem miłosnym w tle. Mimo niedociągnięć jest „zjadliwą” i wciągającą lekturą. Z niecierpliwością będę oczekiwać na ciąg dalszy.

~*~

Człowieka można skrzywdzić na wiele sposobów bez użycia pięści. [1]

Ludzie robią różne rzeczy, żeby chronić tych, których kochają. [2]

[...] nadzieja zawsze w nas jest, nawet w najczarniejszych chwilach. [3]

~*~

W trylogii Paragraf 5 ukazały się
Paragraf 5 // Rebelianci 

~*~

Za możliwość lektury, dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat

___
[1] Kristen Simmons, Paragraf 5, Poznań 2015, s. 150.
[2] Tamże, s. 306.
[3] Tamże, s. 312.

7 lipca 2015

[#38] Podsumowanie 6/2015


źródło: We Heart It

Witajcie kochani!

     Lipiec przyszedł niezwykle szybko i równie szybko minie. Tak samo będzie z sierpniem, aż nadejdzie jesień... Życzę Wam, aby te letnie dni mijały zdecydowanie wolniej od pozostałych w roku.

     Jaki był dla mnie czerwiec? Pracowity, niestety nie udało mi się zamknąć pracy magisterskiej w czerwcu i bronić się będę dopiero we wrześniu... Nie chciałam takiego obrotu spraw, lecz nie na wszystko mamy czasami wpływ. Co planuje na te wakacje? Lipiec odpoczywam po całym roku akademickim, czyli maluję (zbliża się wesele brata ciotecznego, więc przygotowuję dla nich obraz jako prezent ślubny) i czytam (i piszę recenzje). Korzystam po prostu z wakacji. A w sierpniu szukam pracy ;). Pod względem czytelniczym miniony miesiąc przedstawia się następująco:

☼ Przeczytane 4 książki:                                                             
     1. HUNT Diann – Hotel dla nowożeńców - recenzja
     2. LENOIR Frédéric – Serce z kryształu - recenzja
     3. ROSE Laven – Stalowe serce - recenzja
     4. SIMMONS Kristen – Paragraf 5 - recenzja

☼ Książka miesiąca: brak

☼ Rozczarowanie: brak

☼ Przeczytane strony: 1281

☼ Nabytki 7:
     1. AHERN Cecelia – 100 imion (kupno)
     2. AHERN Cecelia – Dziękuję za wspomnienia (j.w.)
     3. ROSE Laven – Stalowe serce (od wyd. Novae Res)
     4. HILL Alice – Skazani (egz. finalny od wyd. Novae Res)
     5. LEVITHAN David – Każdego dnia (od Grupy Wyd. Publicat)
     6. REVIS Beth – W otchłani (j.w.)
     7. SIMMONS Kristen – Paragraf 5 (j.w.)
  

☼ Wyzwania:
     1. Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 9,6 cm
     2. Z półki – 1
     3. 52 książki – 4
     4. Książkowe wyzwanie na 2015 rok – 0

     Wkrótce możecie spodziewać się recenzji Paragrafu 5 oraz Każdego dnia, obie okazały się fajnymi, wakacyjnymi lekturami, więcej dowiedzie się w recenzjach, nad którymi aktualnie pracuję :).

3 lipca 2015

[#2] Nowości wydawnicze – CZERWIEC


Witajcie kochani!

Dzisiaj przychodzę z drugą porcją nowości. Tym razem mamy na tapecie „świeżynki” z czerwca. Co się zatem smakowitego pojawiło na naszym rodzimym rynku wydawniczym? 

~*~

źródło: Filia
Heather Gudenkauf
Małe cuda

♦ Wydawnictwo: Filia
♦ Cena: 39,90 zł

Ellen Moore jest pracownikiem społecznym. Widziała już straszne rzeczy. Najgorsze krzywdy jakie jeden człowiek może uczynić drugiemu człowiekowi. Na co dzień Ellen jest obrońcą nękanych i krzywdzonych dzieci. W życiu prywatnym to szczęśliwa i spełniona żona i matka trójki dzieci. Ale pewnego słonecznego dnia moment nieuwagi sprawia, że kobieta prawie traci kogoś, kogo najmocniej kocha. Drobny błąd niesie za sobą konsekwencje, których Ellen nie spodziewałaby się nawet w najgorszych koszmarach. Kobieta wpada w pułapkę systemu, któremu służy od lat. 

Dziesięcioletnia Jenny Briard po tym jak odeszła jej matka, mieszka z ojcem, który nie radzi sobie z codziennością. Nieustannie zmieniają miejsce zamieszkania. Pewnego dnia na skutek zbiegu okoliczności dziewczynka, z kilkoma dolarami w kieszeni, gubi się i musi sobie radzić sama. 

Drogi Ellen i Jenny przecinają się. Żadna z nich nie spodziewa się jak bardzo mogą sobie nawzajem pomóc. 

Niezwykła opowieść o macierzyństwie, odpowiedzialności i sprawiedliwości. O tym, jak łatwo z własnej winy możemy utracić kogoś, kogo kochamy najmocniej. I o tym, jak przypadkowa więź z drugim człowiekiem, mały cud, może dać nam nadzieję i siłę do walki o odzyskanie ukochanej osoby.

~*~

źródło: Filia
Britthany C. Cheryy
Kochając pana Danielsa

♦ Wydawnictwo: Filia
♦ Cena: 39,90 zł

To historia wielkiej miłości. Takiej, która zdarza się wtedy, gdy na swojej drodze spotkasz prawdziwą bratnią duszę. Mężczyznę, którego śmieszy to, co bawi ciebie. Mężczyznę, który mówi to, co sama chcesz powiedzieć, który myśli jak ty.

Ja spotkałam pana Danielsa. Chociaż wiem, że nasza miłość nie miała prawa się wydarzyć, nie żałuję ani jednej chwili.

Nasza historia to nie tylko opowieść o miłości. Opowiada także o rodzinie. O stracie. O byciu żywym. Jest pełna bólu ale także pełna śmiechu. To nasza historia.

Z tych wszystkich powodów nigdy nie przeproszę za to, że kochałam pana Danielsa.

~*~

źródło: Matras
Leigh Bardugo
Ruina i rewolta

Cień i kość // Szturm i grom // Ruina i rewolta


♦ Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
♦ Cena:39,90 zł

Ta niezwykle barwna opowieść umieszczona w wyjątkowo wykreowanym świecie opartym na realiach carskiej Rosji, stała się międzynarodowym bestsellerem i podbiła serca miłośników fantasy na całym świecie.

Stolica upadła. Darkling przejął władzę nad Ravką i zasiada na swym ciernistym tronie.

Los narodu spoczywa teraz w rękach pokonanej Przyzywaczki Słońca, zhańbionego tropiciela i rozgromionych niedobitków wielkiej niegdyś, magicznej armii.

Zaszyta głęboko w pradawnej sieci tuneli oraz jaskiń, osłabiona Alina musi oddać się pod wątpliwą opiekę Apparata i fanatyków, którzy czczą ją jako Świętą. Planuje jednak coś innego – chce zapolować na nieuchwytnego ognistego ptaka, i żywi nadzieję, że książę-banita nie zginął.

Pośpiesznie szukając wraz z Malem ostatniego wzmacniacza Morozova, Alina będzie musiała zawrzeć nowe sojusze i odłożyć na bok dawne niesnaski. Jednak w miarę jak odkrywa tajemnice Darklinga, odsłania przeszłość, która na zawsze zmieni to, jak pojmuje łączącą ich więź oraz własną moc. Tylko ognisty ptak uchroni Ravkę przed zniszczeniem – a może się okazać, że ceną za jego zdobycie będzie przyszłość, o którą Alina walczy.

~*~
źródło: Publicat
David Levithan
Każdego dnia

♦ Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
♦ Cena: 33,00 zł

Każdego dnia w innym ciele i w innym życiu
Każdego dnia zakochany w tej samej dziewczynie

Każdego dnia tak samo – bez ostrzeżenia – A nie wie, kim dzisiaj będzie i gdzie się znajdzie. A pogodził się ze swoim wyjątkowym losem, ustalił nawet zasady, których stara się przestrzegać: Nie angażować się. Nie rzucać się w oczy. Nie mieszać w cudzym życiu.

Aż do pewnego poranka, kiedy A budzi się w ciele Justina i poznaje jego dziewczynę, Rhiannon. Od tej chwili przestają obowiązywać wszelkie zasady, bowiem A wreszcie znalazł kogoś, z kim pragnie być – każdego dnia, bez wyjątku.

~*~

źródło: Publicat
P.C. & Kristin Cast
Wyzwolona

♦ Wydawnictwo: Książnica (Grupa Wydawnicza Publicat)
♦ Cena: 29,90 zł

Zoey Redbird ma poważne kłopoty. Przekazuje Afrodycie kamień proroczy, a sama oddaje się w ręce policji i zrywa kontakty ze swoimi przyjaciółmi. Pragnie ponieść zasłużoną karę, nawet jeśli jej ciało miałoby odrzucić Przemianę i umrzeć. Jedynie miłość najbliższych może ocalić Zoey przed Ciemnością, która zawładnęła jej duszą. Niestety, z mroku wyłania się zło. Neferet ukazuje wreszcie śmiertelnikom swoje prawdziwe oblicze i ogłasza się boginią Ciemności, czyniąc z mieszkańców Tulsy swoich zakładników. 

W ostatnim tomie cyklu „Dom Nocy” rozgrywa się potężna bitwa pomiędzy Światłem a Ciemnością – walka, która pokaże, kto zostanie wyzwolony, a kto przepadnie na wieki.

~*~

źródło: Gandalf
Rowan Coleman
Słowa pamięci

♦ Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
♦ Cena: 36,00 zł

Imię własnego dziecka. Twarz ukochanej osoby. Wiek. Adres zamieszkania.

Co się dzieje, gdy takie informacje uciekają z pamięci? Czy tracąc je każdego dnia, można jakoś odbudować swoje życie? Dbać o rodzinę? Zakochać się na nowo? 

Gdy chora na Alzheimera Claire zaczyna pisać swoją księgę pamięci, doskonale zdaje sobie sprawę, że ten album ze wspomnieniami będzie wkrótce jedynym śladem, jaki zostawi po sobie córkom i mężowi. Tylko jak wracać do przeszłości, gdy przyszłość przecieka przez palce? 

~*~

źródło: Gandalf
Clare Mackinrosh
Pozwolę ci odejść

♦ Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
♦ Cena: 38,00 zł

Tragiczny wypadek rozegrał się na jej oczach, nie była w stanie mu zapobiec. Czy na pewno?

Świat Jenny Gray kończy się w ułamku sekundy, kiedy w wypadku ginie jej synek. Jedyną szansą na powrót do normalności jest porzucenie całego dotychczasowego życia. Ucieka od przeszłości do maleńkiej wioski na walijskim wybrzeżu. Mimo to nie jest w stanie uwolnić się od lęku, rozpaczy i wspomnień strasznej listopadowej nocy, która na zawsze zmieniła jej życie.

W końcu w życiu Jenny pojawia się iskierka nadziei na szczęście. Jednak przeszłość nie zamierza zostawić jej w spokoju, a konsekwencje zderzenia z nią będą miażdżące…

Czy można uwolnić się od traumatycznych wspomnień?

Jak poradzić sobie z paraliżującym strachem?

~*~

źródło: Gandalf
Andrew Roe
Cudowna dziewczynka

♦ Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
♦ Cena: 35,00 zł

Poruszająca opowieść o tym, że wiara – w cokolwiek, nawet w coś niezrozumiałego – potrafi dawać oparcie.

Do ośmioletniej Anabelle Vincent pogrążonej po wypadku w śpiączce przychodzą tłumnie ludzie ściągnięci przez plotki i desperackie pragnienie uzdrowienia. Przychodzą, bo jedna z osób doświadczyła czegoś, co uznała za cud, i nabrała przekonania, że sprawiła to mała Anabelle. Słowo poszło w świat. Pojawili się kolejni odwiedzający. Kolejne cuda.

To historia opowiadana przez samą Anabelle. Równolegle relację z tych wydarzeń zdaje matka dziewczynki – kobieta, która poświęciła się opiece nad chorym dzieckiem i która stara się odnaleźć jakoś w zgotowanym przez media zamieszaniu. Poznajemy też punkt widzenia innych osób: ojca, który porzucił rodzinę i teraz boryka się z poczuciem winy, oraz ludzi szukających u dziewczynki pomocy, wskazówek i cudownego uleczenia. 

~*~

źródło: Gandalf
Arno Strobel
Trumna

♦ Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
♦ Cena: 36,00 zł

Sen, z którego lepiej się nie budzić. Sen w trumnie. 

Eva obudziła się w kompletnych ciemnościach. Jej ospała świadomość błądziła po omacku, próbując odzyskać orientację. Eva nie umiała skojarzyć znaczenia tej czerni. Przez moment pomyślała sobie nawet, że być może wcale jeszcze nie otworzyła oczu i kilka razy zamrugała powiekami, ale czarna ściana pozostała nieprzenikniona.

Eva Rossbach, trzydziestosiedmioletnia właścicielka dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, pewnej nocy budzi się w trumnie. Ogarnięta paniką bezskutecznie próbuje się z niej wydostać. Kiedy dochodzi do siebie, leży we własnym łóżku, ale całe ciało ma obolałe, a na rękach i nogach widoczne są sińce i zadrapania. Czyżby to był tylko sen? 

Ale koszmar powraca... Tymczasem policja z Kolonii znajduje zwłoki pogrzebanej żywcem kobiety. To przyrodnia siostra Evy. Potem znów ginie kobieta, a sprawca przysyła policji dziwaczne wiadomości ze wskazówkami, jak odnaleźć porwaną. Jednak gdy policja znajduje jej grób, na ratunek jest już za późno. 

Z początku Eva ukrywa przed śledczymi swoje nocne koszmary, żeby nie wyjść na wariatkę. Ale gdy we własnym domu zaczyna znajdować tajemnicze wiadomości, dochodzi do wniosku, że to nie jest sen, że ktoś chce ją wpędzić w szaleństwo, a może nawet zabić. Komisarze Bernd Menkhoff i Jutta Reithöfer natrafiają na ślad niesamowitej historii rodzinnej…
~*~

źródło: Zielona Sowa
Melinda Salisbury
Córka zjadaczki grzechów

♦ Wydawnictwo: Zielona Sowa
♦ Cena: 34,90 zł

Twylla jest przeznaczona. Bogowie wybrali ją, by poślubiła księcia i panowała nad królestwem. Ale przychylność bogów ma swoją cenę. W jej skórze znajduje się śmiercionośna trucizna. Ten, kto rozgniewa królową musi zginąć, naznaczony śmiertelnym dotykiem Twylli. Tylko Lief, niemy strażnik, potrafi zobaczyć w zimnej królowej dziewczynę, którą naprawdę jest.

Jednak na dworze, równie niebezpiecznym jak sama królowa, pewnych rzeczy nie powinno się ujawniać…

~*~

źródło: Amber
Laini Taylor
Sny bogów i potworów cz. 1

♦ Wydawnictwo: Amber
♦ Cena: 29,80 zł

Na niebie Azji pojawił się legion aniołów i leci w dal, na zachód do Rzymu. Armia serafinów przedostała się do świata ludzi, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. To zapowiedź wielkiego starcia, w którym i ludzie, i chimery, i serafini będą walczyć, ginąć, wierzyć i kochać. Pojawią się nowi, okrutni wrogowie. Powstaną niezwykłe, niewyobrażalne sojusze.

A Karou i Akiva w samym sercu wydarzeń będą zmagać się ze swoją miłością, marzeniami i przeznaczeniem…

~*~

źródło: Grupa Wydawnicza Foksal
James Davson
Wypowiedz jej imię

♦ Wydawnictwo: YA! (Grupa Wydawnicza Foksal)
♦ Cena:29,90 zł

Trójka nastoletnich przyjaciół w noc Halloween przyzywa ducha legendarnej Krwawej Mary. To, co miało być zabawą, zmienia się w koszmar i dramatyczną walkę o przetrwanie. Bobby, jej przyjaciółka Naya i przystojny Caine muszą się zmierzyć z nawiedzającą ich w snach upiorną siłą mieszkającą po drugiej stronie lustra.

Nastolatkowie odkrywają tajemnicę z połowy XX wieku. Odnajdują jedyną ofiarę, która umknęła Krwawej Mary i od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Czego upiór pragnie naprawdę – ukojenia czy zemsty?

~*~

źródło: Otwarte
Lauren Oliver
Delirium. Opowiadania

♦ Wydawnictwo: Moondrive (Otwarte)
♦ Cena: 29,90 zł

Wyjątkowy dodatek do trylogii [delirium] – opowiadania ukazujące nieznane dotąd losy Annabel, Hany, Raven i Aleksa.

W kraju, w którym miłość uznawana jest za chorobę, tylko nadzieja pozwala przetrwać.

Cierpliwe czekanie w więziennych murach na szansę ucieczki, poświęcenie siebie, by ukochani przeżyli, organizowanie powstania, nieme przyzwolenie na okrutne nakazy – każdy z bohaterów wybrał inny sposób walki o siebie. Jak wiele są w stanie poświęcić, by móc kochać?

~*~

źródło: Otwarte
Rainbow Rowell
Fangirl

♦ Wydawnictwo: Otwarte
♦ Cena: 39,90 zł

Wren i Cath to siostry bliźniaczki „podobne” do siebie jak ogień i woda. Wren chce w życiu spróbować wszystkiego. Lubi imprezować, randkować i poznawać nowych ludzi. Cath woli siedzieć w ich wspólnym pokoju i pisać fanfiction do książki, która zawładnęła całym jej światem. Jest fanką nastoletniego czarodzieja Simona Snowa. Wróć! Jest Prawdziwą Fanką, która… ma swoich własnych fanów, bo pisze fanfiki o Simonie.

Mimo że tak różne, dziewczyny są nierozłączne. 

Gdy bliźniaczki rozpoczynają naukę w college’u, ich drogi się rozchodzą – Wren nie chce już mieszkać z siostrą. Cath musi opuścić swój bezpieczny świat i stawić czoła rzeczywistości. Na swojej drodze spotyka Reagan (Cath prędzej dogadałaby się z Marsjaninem niż z nią) i wiecznie uśmiechniętego Leviego (czy on kiedyś zrozumie, co to jest przestrzeń osobista?) oraz panią profesor od kreatywnego pisania (która wszelkie fanfiki uważa za plagiaty).

„Fangirl” to opowieść o przyjaźni wbrew różnicom i o trudnej sztuce dojrzewania. To historia o ludziach, którzy kochają książki tak bardzo, że stają się one ich całym światem.

Kim jest fangirl?
Jeśli jesteś fangirl, to wiesz. Jeśli nią nie jesteś, to nie zrozumiesz.

~*~

źródło: Bonito
Victoria Scott
Ogień i woda

♦ Wydawnictwo: IUVI
♦ Cena: 34,90 zł

W życiu 16-letniej Telli Holloway wszystko jest nie tak. Jej brat jest umierający, a gdy kilkunastu lekarzy nie może ustalić, co mu dolega, rodzice decydują się zamieszkać w „Zapadłej Dziurze w Montanie”, by Cody miał „świeże powietrze”. Tella traci ukochane życie w Bostonie i przyjaciół, rodzice doprowadzają ją do szału, jej brat jest bliski śmierci, a ona – kompletnie bezradna…

…dopóki nie odbiera tajemniczych instrukcji, jak wystartować w Piekielnym Wyścigu prowadzącym przez dżunglę, pustynię, ocean i góry, by wygrać nagrodę, której Tella rozpaczliwie pragnie: lekarstwo na chorobę brata. Ale wszyscy uczestnicy pragną leku dla kogoś, kogo kochają, i walczą zaciekle – nie ma gwarancji, że Tella (lub ktokolwiek inny) przetrwa wyścig. Może liczyć tylko na swoją pandorę – zwierzątko, które powinno mieć niezwykłe zdolności, ale Tella nie ma pojęcia jakie, a nawet… czy w ogóle je ma.

Wyprawa jest mordercza, zegar tyka, a Tella wie, że nie może ufać nikomu, nawet członkom swojej grupy. Czy może zaufać przynajmniej Guyowi? Czy rodzące się uczucie pomoże jej wygrać wyścig, czy będzie przyczyną jej klęski?

~*~

źródło: Znak
Betty J. Eadie
Po schodach do nieba

♦ Wydawnictwo: Znak
♦ Cena: 29,90 zł

Lekarze myśleli, że Betty umarła. Jej ciało nie odpowiadało na próby reanimacji, nie dawało żadnych oznak życia. Tymczasem ona miała wrażenie, że ogląda wszystko z góry, widziała też światło, które zapraszało ją do siebie. A potem doświadczyła niewyobrażalnego szczęścia. Zrozumiała, że jest nie tylko biologicznym organizmem, ale też istotą duchową, która nigdy nie przestanie istnieć.

Betty przeżyła śmierć kliniczną i wróciła do życia z przesłaniem miłości: „kochajcie się, bo to jest najważniejsze”. Jej prosta i piękna opowieść o tym, czego doświadczyła, sprawia, że to, co niepoznawalne, staje się zrozumiałe.

Okazuje się, że – paradoksalnie – przeżycia z pogranicza śmierci mogą nas nauczyć jak żyć.
Relacja Betty „z życia po życiu” to DOWÓD na to, że śmierć nie jest końcem.

~*~

źródło: Albatros
Peter Swanson
Dziewczyna z zegarem zamiast serca

♦ Wydawnictwo: Albatros
♦ Cena: 32,90 zł

Gdy George po raz pierwszy spotkał Lianę Decter, miała osiemnaście lat i była studentką pierwszego roku college’u w Sweetgum na Florydzie. Przez cały semestr byli nierozłączni. Kiedy więc otrzymał wiadomość, że w Święta Bożego Narodzenia Liana popełniła samobójstwo, był zdruzgotany.

Gdy jednak odwiedził jej zrozpaczonych rodziców, zorientował się, że stojące na kominku zdjęcie ich córki nie przedstawia Liany, którą znał. Kim więc była dziewczyna, którą tak bardzo pokochał i która tak nagle zniknęła?

Niespodziewanie, po dwudziestu latach, w pewien zwyczajny piątkowy wieczór George w pięknej kobiecie, która zjawia się w barze, rozpoznaje swoją dawną miłość, która zniknęła kiedyś bez śladu… 

~*~

źródło: Albatros
Dorothy Koomson
Kobieta, którą kochał

♦ Wydawnictwo: Albatros
♦ Cena: 36,00 zł

Życie Libby wydaje się idealne – ma przystojnego męża, mieszka w pięknym domu. Zaczyna się jednak zastanawiać, czy Jack naprawdę ją kocha, czy też nadal żyje wspomnieniami swojego pierwszego małżeństwa i skrycie myśli o swojej zmarłej pierwszej żonie, Eve.  Kobieta postanawia dowiedzieć się wszystkiego o mężczyźnie, którego tak pośpiesznie poślubiła i jego pozornie idealnej zmarłej żonie. Prywatne śledztwo  doprowadza ją do odkrycia przerażających tajemnic. Doskonała powieść obyczajowo-sensacyjna: przeszłość, która wychodzi na jaw i burzy spokój – jak w najlepszych powieściach Harlana Cobena.


~*~

źródło: Albatros
Robin Sloan
Całodobowa Księgarnia Pana Penumbry

♦ Wydawnictwo: Albatros
♦ Cena: 32,90 zł

MAGICZNA OPOWIEŚĆ O KSIĄŻKACH I NOWOCZESNYCH TECHNOLOGIACH, SZYFRACH, SPISKACH, PRZYJAŹNI I MIŁOŚCI

Młody projektant stron internetowych Clay Jannon, nie mogąc znaleźć pracy w swojej branży, przyjmuje posadę w całodobowej księgarni pana Penumbry, gdzie zamiast zwykłych książek na półkach stoją zaszyfrowane tomy. W środku nocy zgłaszają się po nie najprzedziwniejsi osobnicy, członkowie sekretnego stowarzyszenia, które od pięciu wieków próbuje odczytać zawierającą sekret nieśmiertelności księgę Założyciela. Zdolności techniczne Claya robią ogromne wrażenie na Panu Penumbrze. Zaszyfrowany tekst księgi zostaje przepuszczony przez najpotężniejsze komputery świata. Wszyscy czekają z zapartym tchem na wynik, nie podejrzewając, że rozwiązanie kryje się całkiem gdzie indziej... 

HISTORIA ZACZYNA SIĘ W TAJEMNICZEJ KSIĘGARNI W SAN FRANCISCO, ALE SZYBKO WYCHODZI POZA JEJ PRÓG, ROZPRZESTRZENIA SIĘ NA CAŁY ŚWIAT, A NAWET SIĘGA W PRZESZŁOŚĆ…

~*~

źródło: Replika
Róża Lewanowicz
Przebudzona

Porwana //Przebudzona

♦ Wydawnictwo: Replika
♦ Cena: 39,90 zł

Justyna i Łukasz muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością. W wyniku porwania dziewczyny wyszły na jaw od dawna skrywane przez nią tajemnice z przeszłości, które teraz wystawią ich małżeństwo na ciężką próbę. Łukasz nie jest pewien, czy odnajdzie w sobie dość siły, aby zaakceptować prawdę o swojej żonie. Oboje muszą zadać sobie pytanie, czy ich związek ma szansę przetrwać. 

Jednocześnie sprawa porwania nie jest jeszcze zamknięta. Centralne Biuro Śledcze, Żandarmeria, prasa, a nawet politycy najwyższego szczebla to jeszcze inni uczestnicy dramatu. Zdaje się, że niemal każdy ma swój interes bądź w rozwiązaniu tej tajemnicy, bądź też w pogrzebaniu jej na wieki. Justyna, aby chronić siebie oraz swoich bliskich, podejmuje decyzję o powrocie do swego poprzedniego życia. 

~*~

źródło: Zysk i S-ka
Jessica Sorensen
Przypadki Callie i Kaydena

♦ Wydawnictwo: Zysk i S-ka
♦ Cena: 34,90 zł

Hipnotyzująca opowieść o przeznaczeniu, przyjaźni i uzdrawiającej sile miłości.

Dla Kaydena cierpienie w milczeniu było jedynym sposobem, by przeżyć. Jeśli miał szczęście, nie wychylał się i wypełniał polecenia, mógł przetrwać kolejny dzień. Jednak pewnej nocy, kiedy zdawało się, że jego szczęście – a może nawet i życie – właśnie się kończy, pojawił się anioł imieniem Callie. Kayden został ocalony…

Callie nie wierzyła w szczęśliwe zrządzenia losu. Przynajmniej od czasu swoich dwunastych urodzin, gdy odebrano jej wszystko. Kiedy najgorsze już minęło, dziewczyna pogrzebała uczucia i przysięgła nigdy nikomu nie zdradzić, co się naprawdę wydarzyło. Teraz, sześć lat później, nadal zmaga się z bolesną tajemnicą...

Gdy traf sprawia, że Kayden i Callie zaczynają uczęszczać do tego samego college’u, chłopak z determinacją postanawia poznać bliżej piękną dziewczynę, która odmieniła jego los. Jest przekonany, że Callie nie pojawiła się w jego życiu bez powodu. Im bardziej próbuje stać się częścią jej świata, tym mocniej uświadamia sobie, że tym razem to ona potrzebuje ocalenia...

~*~

Osobiście będę polować na Kochając pana Danielsa, Przebudzoną (pierwsza część była kapitalna, odsyłam Was tutaj -> Porwana ), Sny bogów i potworów (uważam, że Amber bez sensu zrobił, iż podzielił książkę na dwie części – b e z n a d z i e j a ), Wyzwoloną (w końcu trzeba się dowiedzieć, jaki będzie ten finał :P), Dziewczynę z zegarem zamiast serca oraz Całodobową Księgarnię Pana Penumbry’ego. A wy na co będziecie polować, a może już upolowaliście jakieś kąski? ;) Wkrótce możecie się spodziewać kilka słów na temat książki Davida Levithana (wiecie, że szykują kontynuacje Każdego dnia?). Na razie się z Wami żegnam. Do napisania wkrótce!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...