23 lipca 2014

CAST P.C. & Kristin - "Klątwa Neferet"

P. C. & Kristin Cast
Klątwa Neferet
(Neferet’s Cruse)

tł. Donata Olejnik

Książnica 2014
s. 158
978-83-245-8152-8
Cena: 25,00 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 1,5 cm)
+ 52 książki

Ocena: 10/10

~*~

Szesnastoletnia Emily Wheiler dorastała w XIX –wiecznym Chicago, otwartym na świat za sprawą zorganizowanej tam Wystawy Światowej. Nagła śmierć matki diametralnie zmienia jej życie. Skrzywdzona, lecz wciąż pragnąca miłości i swobody Emily uciekła z domu, by zacząć wszystko od nowa. Przybrała odmienne imię, a w jej umyśle zrodziło się pragnienie, by zemścić się na mężczyźnie, któremu kiedyś ufała.

~*~

Zazwyczaj, gdy mamy kontakt z bohaterem bądź człowiekiem, który jest zły i postępuje niewłaściwie, zastanawiamy się, dlaczego taki się stał i co go do tego doprowadziło. Bardzo często okazuje się, że w ten sposób do głosu dochodzą traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, a konkretniej towarzyszący im strach przed powtórką, którego za wszelką cenę chcą się pozbyć. Niestety sposoby, które wybierają na usunięcie ich ze swoich wspomnień i myśli okazują się być niekiedy bardzo brutalne oraz brzemienne w skutkach..  Dzięki P.C. Cast i jej córce Kristin mamy możliwość wniknąć w młodość takiej bohaterki – Neferet – najwyższej i jednocześnie przeklętej kapłanki Nyks w Domu Nocy …

źródło: HoN Wikia 
Neferet, a właściwie Emily Wheiler była pogodną i beztroską dziewczynką, a później nastolatką, która wraz z rodzicami zamieszkiwała Chicago pod koniec XIX w. Jej życie diametralnie zmienia się, gdy umiera matka dziewczyny. Na żądanie ojca przyjmuje na siebie dotychczasowe zadania i obowiązki matki. Tym samym staje się jedyną panią domu, więźniem, pięknym motylem w złotej klatce. Emily pragnie tylko jednego – wolności, jednak min zdobędzie tą upragnioną wolność będzie musiała stawić czoło różnym przeciwnościom losu – w tym niepokojącemu spojrzeniu apodyktycznego ojca…

Jak dla mnie autorki tym razem przeszły same siebie. Nie dość, że wykreowały, przepraszam – przywróciły fascynujący koniec XIX w., to poruszyły także bardzo trudny temat, jakim jest molestowanie seksualne nieletnich. Jesteśmy świadkami burzy w duszy głównej bohaterki i z każdym kolejnym jej wpisem mamy nadzieję, że los jednak oszczędzi Emily tych wszystkich okropieństw. Niestety na próżno – w końcu ci, którzy śledzą losy Domu Nocy wiedzą, iż Neferet nie poradziła sobie z otaczającym ją złem. Jednak z drugiej strony, mimo traumatycznych przeżyć mogła wybrać dobro, nie z takich sytuacji ludzie wychodzą obronną ręką… Emily nie miała wpływu na zło, które wisiało nad nią jak chmury burzowe, lecz z pewnością miała na podejmowane przez nią decyzje. Z pewnością trudna przeszłość nie może być usprawiedliwieniem na całe życie bohaterki. Moim zdaniem, Neferet jest jedną z tragicznych postaci Domu Nocy.

Mimo mrocznej przyszłości, Emily okazała się bohaterką, która wzbudziła moją sympatię, a także współczucie i podziw. Dowiodła, iż jest silną osobowością, która nie tylko przyćmiewa inne wokół, ale także umie walczyć o siebie i swoje marzenia. Oprócz tego pokazała, że potrafi się mścić, szczególnie na tych osobach, które ją skrzywdziły. Z pewnością Emily jest nieprzeciętną postacią, która na długo zapada w pamięć. Prawdę powiedziawszy pozostali bohaterowie stanowią dla niej tło, a ich cechy mocno kontrastują z tymi, jakie ona sama posiada. Na koniec mogę dodać tylko tyle, że postacie, które wykreowały autorki są wyjęte prosto z lat 90. XIX w.

Jak wspomniałam wcześniej fabuła osadzona jest w niezwykle klimatycznym końcu XIX w., kiedy to rozwój techniki powoli wkracza do wielkich miast. Szczerze powiedziawszy Klątwa Neferet pod tym względem może okazać się miłym zaskoczeniem dla tych czytelników, którzy lubują się w historiach osadzonych w tym przedziale czasowym. Ja byłam bardzo mile zaskoczona i zaczynam powoli przekonywać się do tego, że Klątwa Neferet jest nie tylko najlepszym z opowiadań z Domu Nocy, ale także z całego cyklu.

źródło: HoN Wikia
Sposób ukazania tej historii jest identyczny jak w Ślubowaniu Lenobii i Przysiędze Smokajęzyk jest prosty w swojej formie, miły, lekki i przyjemny, bardzo przystępny oraz niezwykle plastyczny. Również i tutaj można spokojnie popuścić wodze fantazji. Wystarczy zamknąć oczy i już jesteśmy w czasach młodości Emily Wheiler.

Jak wspomniałam wcześniej, jest to kolejne, rewelacyjne uzupełnienie Domu Nocy i prawdę mówiąc z bólem serca rozstawałam się z jej lekturą. Z pewnością stanowi obowiązkowy przystanek dla fanów serii i śmiem twierdzić, że nawet może się spodobać tym czytelnikom, którzy za tym cyklem nie przepadają. Oczywiście jak poprzednie opowiadania zawiera rysunki Kim Doner, wydaje mi się zdecydowanie lepsze od dwóch poprzednich części.

Autorka w słowie do czytelników zdradza, że Klątwę Neferet pisało jej się z niezwykłą trudnością. Muszę przyznać, że ów trud, jaki włożyła w stworzenie niniejszego opowiadania zdecydowanie się opłacił.

~*~

Człowiek może się dramatycznie zmienić w bardzo krótkim czasie. [1]

~*~

W serii Domu Nocy ukazały się:
Naznaczona // Zdradzona // Wybrana // Nieposkromiona // Osaczona // Kuszona // Spalona // Przebudzona // Przeznaczona // Ukryta // Ujawniona // Wyzwolona

Opowieści z serii Dom Nocy:

Przysięga Smoka // Ślubowanie Lenobii // Klątwa Neferet // Upadek Kalony

~*~

Za możliwość lektury dziękuję ślicznie Grupie Wydawniczej Publicat

___
[1] CAST P.C.& K.: Klątwa Neferet. Poznań: Książnica 2014, s. 21.

8 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się ostatnio, czy nie wrócić do Domu Nocy, ale jednak odpuszczę ;) Chociaż historie niektórych bohaterów mogłyby być interesujące...

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć nie przepadam za seriami może tym razem się skuszę i przeczytam całą ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja Domu Nocy nie znam, jakoś mnie odrzuca od książek P.C. Cast, także nie bardzo orientuję się w tym uniwersum :) Ale może jeszcze zmienię zdanie
  Rysunki są piękne! A sama historia Neferet tragiczna, chociaż nie znam jej zakończenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Dom Nocy jeszcze przede mną, ale ciesze się, że to uzupełnienie jest rewelacyjną powieścią. Lubię jak w książkach tłumaczone są motywy postępowania jakiś bohaterów. :) Powyższa lekturę na pewno przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A to mnie zaciekawiłaś, kiedyś poległam na domie nocy, ale za tą książke chętnie się wezmę

  OdpowiedzUsuń
 6. No cóż... bardzo zaskoczyła mnie Twoja ocena. BARDZO. Nadal jestem w... lekkim szoku. O_o Jednak cieszę się, ze Tobie ksiazka się podobała, ja niestety swojej znajomości z twórczością tych autorek nie zamierzam kontynuować. Widocznie to nie moja bajka. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczna okładka. Zaintrygowały mnie wcześniejsze losy Neferet, muszę zdobyć to opowiadanie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Serię "Dom Nocy" czytam, czytam i nie mogę skończyć, tych tomów jest tyle... Za to z wielką chęcią sięgnę po opowieści :) Zastanawiałam się co takiego przydarzyło się Neferet, że stała się tak zła.... "Klątwa Neferet" właśnie uzyskała status obowiązkowej lektury! :)

  OdpowiedzUsuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...