22 lipca 2013

CAST P.C. & Kristin - "Ukryta"

P. C. & Kristin Cast
Ukryta
(Hidden)

tł. Iwona Michałowska-Gabrych

Książnica, 2013
s. 320
978-83-245-8096-5
cena: 29,90 zł

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,3 cm)
+ 52 książki

 ocena: 7/10

~*~

Najwyższa Rada Wampirów poznała wreszcie prawdziwą naturę Neferet, dzięki czemu Zoey i jej przyjaciele nie są już osamotnieni w konfrontacji z rosnącym w siłę złem. Będą jednak potrzebowali wsparcia, bo Neferet nie zamierza poddać się bez walki, a zwarcie szyków okazuje się trudniejsze, niż mogli się spodziewać. Nieodłączne dotąd Bliźniaczki prawie ze sobą nie rozmawiają, a dawny wróg szkoły, Kalona, mimo nieufności wielu osób został mianowany wojownikiem Tanatos. Na domiar złego Zoey traci pewność, czy może ufać swym zmysłom: spojrzawszy przez kamień proroczy na Auroksa, narzędzie w rękach Neferet, zobaczyła coś, czego nie potrafi wyjaśnić samej sobie, a tym bardziej przyjaciołom. Czuje, że zawierzając intuicji, może pokonać zło. Lecz jeśli się pomyli, sprowadzi na Dom Nocy śmiertelne zagrożenie…


~*~

Ukryta to już 10 tom z serii o Domu Nocy autorstwa matki i córki – P.C. i Kristin Cast. Tym razem główna bohaterka, Zoey Redbird, znów musi poszukać w sobie siły, by stawić czoło przeciwnościom losu. Erin, po zerwaniu kontaktu z przyjaciółmi, w tym z Shaunee, pokazuje swoje prawdziwe oblicze, Kalona zmienia się w wojownika Śmierci, a Aurox, podobnie jak poprzednie „atuty” Neferet, przechodzi na stronę światła.

W serii non stop pojawiają się nowi bohaterowie, dzięki czemu historia wciąż ewoluuje. Ponadto zmiany charakterów „starych” postaci odświeżają całą serię. Jednakże im więcej tomów, tym coraz częściej przyłapuję się na tym, że z coraz mniejszą niecierpliwością oczekuję kontynuacji. Ukryta sama w sobie nie jest złą lekturą, ale na tle poprzednich nie wyróżnia się ani wartką akcją, ani językiem.

To, co zwróciło moją uwagę, to fakt, iż język oraz styl Domu Nocy się zmienia. Rzadko kiedy pojawiają się wulgaryzmy, teksty bez sensu nie stanowiące konkretnej całości i spójności. Wydaje mi się jednak, że większość czytelników, które przeczytały wcześniejsze tomy z tej serii nie zauważy różnicy.

Zoey, główna bohaterka, jest taka, jaka była wcześniej. Niepewna siebie i tego, co ma zrobić, może czytelnika zniechęcić do jej osoby. Podobnie rzecz ma się z wojownikiem bohaterki, Starkiem. Również jego postać zaczyna wywoływać negatywne emocje (jeszcze mam w pamięci jego debiut kilka tomów wstecz, gdzie wprost hipnotyzował). Wielkim plusem okazało się rozdzielenie „bliźniaczek” – Erin i Shaunee. Wcześniej uważałam, że ich braku nie odczułabym tek bardzo (Najlepiej, jakby ich nie było). Po prostu nie przepadałam za nimi oraz nie przyciągały uwagi i były po prostu mało atrakcyjne. Po rozdzieleniu stały się dwoma przeciwnościami, jak woda i ogień. W takiej formie stały się o wiele ciekawszymi osobowościami i tym samym z wielką ciekawością śledzi się losy obu dziewczyn. Afrodyta jest taka, jaka była, czyli rozszczekana, bezpośrednia oraz urocza i tym samym stała się ona moją ulubienicą. Steve Rae też wzbudza pozytywne emocje, jednak nie aż takie, jak w Kuszonej i Spalonej.

Niestety z perspektywy, taki wielki natłok bohaterów może, a nawet ma prawo wprawić czytelnika w konsternację i wywołać chaos. Osoby, które śledzą od początku Dom Nocy nie będą miały z tym raczej problemu, ale Ci, którzy przypadkowo sięgną po którąś z kolei części mogą się poczuć trochę zagubieni.

Co ona takiego sobie ma, że każdą część czytam z wypiekami na twarzy?

Jak wspomniałam wcześniej, książce i tym samym całej serii można zarzucić wiele, ale z pewnością czytelnik nie może narzekać na brak akcji i nudę. W każdej części coś się dzieje i pomysły często zaskakują czytelnika. W Ukrytej jest tak samo. Wartka akcja, dialogi na poziomie średnim (w końcu to seria kierowana dla młodzieży) oraz treść bardzo nacechowana emocjonalnie. Wszystko to z pewnością przemawia na jej korzyść
.
Ogólnie rzecz ujmując jest to kolejna dobra kontynuacja, która chwilami wywołuje skrajne emocje. Jestem tylko ciekawa, kiedy skończy się ten „tasiemiec” i co najważniejsze – jak? Bo przy takiej pomysłowości autorek Domu Nocy może się zmienić w wampiryczną wersję Mody na sukces. Powiem szczerze, że gdy seria ta dobiegnie końca nie będę marudzić, że to niestety już. Z pewnością będę ją wspominać z rozrzewnieniem.

~*~

Przypomnij wszystkim, że ogień może wiele zdziałać, nie tylko niszczyć. Liczy się to, jak nim rozporządzamy. [1]

[…] Nigdy nie jest za późno, by wszystko naprawić. [2]


~*~

W serii Dom Nocy ukazały się:
Naznaczona // Zdradzona // Wybrana // Nieposkromiona // Osaczona // Kuszona // Spalona // Przebudzona // Przeznaczona // Ukryta // Ujawniona // Wyzwolona

Opowieści z cyklu Dom Nocy:

___
[1] CAST P.C., CAST K.: Ukryta. Poznań: Książnica 2013, s. 99.
[2] Op. Cit., s. 101.

9 komentarzy:

 1. Ja na razie utknęłam na "Osaczonej"...

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam Cię! Przeczytać 10 tomów... Ja utknęłam na czwartym i nie zamierzam do serii wracać. Bardzo mi się nie podobała, a jeszcze bardziej drażnił mnie język jakim posługuje się autorka.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam lubię tę serię :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, ale to bardzo nie przepadam a tą autorką i serią... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za ksiazkami tych autorek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie, Proszę przyłącz się do grona Polskich Blogów Kobiecych na Świecie.
  Zgłoszenie - wystarczy napisać komentarz na naszym blogu (link do Twojego bloga i miejsce z którego piszesz).
  Jesteśmy w sieci parę dni, a mamy już kilka ciekawych blogów na lisice. Sami zobaczcie. Polska, Anglia, Niemcy, Grecja!
  http://polskieblogikobiecenaswiecie.blogspot.co.uk/
  Buziaki xxx

  OdpowiedzUsuń
 7. ja utknęłam chyba kolo 6-7 tomu. nie lubię strasznie takich przeciąganych na siłę historii. pierwsze części naprawdę mnie wciągnęły, później tylko mnie nudziły.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szacun dla autorki za wymyślenie tylu części - nawet gdybym chciała, pewnie w połowie zabrakłoby mi już siły, cierpliwości i pomysłów :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością zabiorę się za tę serię :) Uwielbiam tematykę wampirów i upadłych aniołów :)

  Dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...