6 maja 2013

KIERNAN Celine - "Zbuntowany książę"

Celine Kiernan
Zbuntowany Książę
(The rebel prince)

tł. Joanna Nykiel

Wydawnictwo Dolnośląskie
s. 420
978-83-245-9140-4

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3 cm)
+ 52 książki

ocena: 10/10

~*~

Trzecia część trylogii fantasy, kontynuacja powieści "Zatruty tron" i "Królestwo cieni".

Po długo wyczekiwanym spotkaniu Raziego z Alberonem okazuje się, że lata wojen i rozłąki odcisnęły na braciach mocne piętno. Alberon nie wierzy w dyplomację i zdecydowany jest bronić królestwa siłą. Z dumą prezentuje wszystkim swą tajną broń – Krwawą Maszynę skonstruowaną przed laty przez Lorcana Moorehawke. Razi obawia się jednak, że Maszyna zniszczy wszystko, co w czasie swego panowania zdołał osiągnąć ich ojciec.

Pomimo kontrowersyjnych sojuszy Alberona, Wynter coraz częściej staje po jego stronie. Kiedy jednak ostatnimi, wyczekiwanymi w obozie sprzymierzeńcami okazują się Wilkołaki, jej lojalność wobec następcy tronu zostaje wystawiona na ciężką próbę. Czy zdoła stanąć u boku brata, gdy ten negocjuje z ludźmi, którzy zrujnowali życie Christophera? Kto przetrwa decydujące stracie?

~*~

Zbuntowany książę jest ostatnim tomem z trylogii o losach Wynter Moorehawke. Dziewczyna po raz kolejny musi wykazać się niebywałą odwagą i zaufać swojej intuicji.  U jej boku lord Razi, Christopher oraz Merroni podążają do obozu księcia Alberona, by przekazać kierowaną do niego wiadomość. Dodatkowo ich celem, oprócz tego jest pogodzenie zbuntowanego księcia oraz króla. Bez tego ich kraj czeka nieuchronny upadek.  Czy przyjaciołom uda się ta misja?

Wynter od samego początku jest bohaterką, która wybija się na tle pozostałych, jednakże nie gra pierwszych skrzypiec oraz nie przyćmiewa pozostałych postaci. Jest taka, jaka powinna być, przede wszystkim barwna, charakterystyczna i żywa. Targają nią przeróżne emocje, z którymi musi poradzić sobie sama – niekiedy przy pomocy swojego ukochanego.

Christoper jest bardzo pociągającą postacią. Pewnie większość z czytelniczek chciałaby być na miejscu Wynter, bądź wolałaby spotkać jego odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na pewno jest bohaterem, o którym nie zapomina się tak szybko i podobnie jak w przypadku Wynter, nie gra on głównej roli, jednakże czasami znika w powieści na jakiś czas. Wtedy to z niecierpliwością oczekujemy jego powrotu (przynajmniej ja nie mogłam się doczekać). Jest to bezpośredni, błyskotliwy, niewychowany, odważny i lojalny przyjaciel. Taki, który każdy chciałby mieć u swojego boku.

Razi to postać bardzo opanowana i inteligentna. Nic dziwnego, że większość z otaczających go ludzi uważa młodzieńca za świetnego dyplomatę. On i jego przyjaciel Christopher stanowią świetną mieszankę: jeden woda a drugi ogień, a pośrodku nich spokojna ziemia, czyli Wynter.

I tytułowy bohater, książę Alberon… Jaki on jest? Świetny strateg i urodzony następca tronu, ale tak naprawdę, na tle pozostałych bohaterów (Wytner, Raziego i Christophera) jest tylko Waszą Królewską Mością, zbuntowanym księciem i wyrodnym synem ojca. Jednakże nie wyobrażam sobie tego, by mogłoby go zabraknąć, ponieważ każda wykreowana postać ma pewną rolę do spełnienia. I ją wypełnia w stu procentach.

I po raz kolejny autorka przeniosła nas, czytelników, do fantastycznego i bardzo rzeczywistego świata, gdzie wszystko jest możliwe, a nadzieja tli się non stop. Miłość i więzy rodzinne pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania. Ci, którzy czytali poprzednie dwie części nie będą rozczarowani treścią, jednakże ja czuję pewien niedosyt i smutek, bo to ostatni już tom.

Język powieści jest lekki, miły i przyjemny. Nasycony dużą dawką humoru i emocji. Niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że historia jest ciągle żywa i nie sposób się przy niej nudzić. Tylko, szkoda, że to koniec zawiłych losów Lady Protektor i jej przyjaciół. Do trylogii z pewnością kiedyś powrócę, ponieważ do takich książek się powraca.

~*~

Czasem stając z boku, widzi się więcej. […]. Czasem może aż za wiele. [1]

~*~

Trylogia Moorehawke:
Zatruty tron / Królestwo cieni / Zbuntowany książę___
[1] KIERNAN C.: Zbuntowany książę. Wydawnictwo Dolnośląskie 2012, s. 79.

8 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej serii, ale rozejrzę się za nią. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kuurczę, jak ja nie lubię tych Twoich recenzji ciekawych książek, zawsze potem moja lista książek , które muszę przeczytać pęcznieje d; Potraktuj to oczywiście jako komplement, O serii co nie co słyszałam, osobiście nie czytałam, ale to kwestia czasu (:

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej serii, ale Twoja recenzja do niej skutecznie mnie zachęciła. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. humor w ksiazkach sobie cenie, nie kazdy autor ma odwage pisac z humorem.

  OdpowiedzUsuń
 5. O rany! Przeczytałam pierwszą część i zakochałam się w niej <3 Na półce czeka druga :D Lecę czytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Całą trylogię mam w planach, więc nie zagłębiam się w recenzję trzeciego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z moich ulubionych serii :)

  OdpowiedzUsuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...