19 marca 2013

MALZIEU Mathias - "Mechanizm serca"

Mathias Malzieu
Mechanizm serca
(La mécanique du cœur)

 tł. Magdalena Krzyżosiak

Świat Książki 2010
s. 166
978-83-247-1413-1
Cena: 24,90 zł 

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,6 cm)
+ 52 książki

ocena: 9/10

~*~


W najzimniejszy dzień w dziejach świata, 17 kwietnia 1874, w Edynburgu rodzi się Jack. Chłopiec ma zamarznięte serce. By przeżył, ekscentryczna doktor Madeleine wszczepia mu mechanizm zegara z kukułką. Jackowi nie wolno się tylko zakochać, bo wówczas jego serce pęknie na zawsze. Ale nie da się żyć bez miłości... Delikatnie zabawna, imponująca wyobraźnią, mądra i czuła bajka–niebajka o wielkich uczuciach, nietolerancji, zazdrości i psikusach losu, na które czasem pomaga... koktajl z łez. 

~*~

Czym jest miłość? Drganiem serca, szumem krwi, drżeniem ciała? Wiele osób szukało i nadal szuka odpowiedzi. Ale czy ją znajdą? Chyba nie… Do czego jesteśmy zdolni, by ją zdobyć? Poczuć? Odzyskać? Czy mimo tej całej otoczki radości, szczęścia i obezwładniającej euforii jest warta poświęcenia i wyrzeczeń?

Cała przyjemność i radość, które daje miłość muszą któregoś dnia odbić się cierpieniem. A im mocniej się kocha, tym ból będzie silniejszy [1]

Miłość to nie tylko ten stan uniesienia. Jest przede wszystkim siłą destrukcyjną. Potrafi zadać mocny cios. Jest niekiedy niebezpieczna i bezwzględna, a zakochanych ubezwłasnowolnia. Działa jak narkotyk, raz spróbujesz i jesteś uzależniony. Chce się go więcej i więcej…

Jack przyszedł na świat w najzimniejszym dniu. Jego serce było zamrożone, a jedynym ratunkiem miał się okazać zegar z kukułką. Chłopiec był owocem przypadku, czymś, co wadzi i przeszkadza. Akuszerka, która odbierała poród postanowiła za wszelką cenę go uratować. Dlaczego Madeleine to robi? Ponieważ chce dać chłopcu to, czego nie chciała dać mu matka. Miłości. Zegar z kukułką sprawia, że chłopiec staje się wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jest to również powód jego samotności. Ludzie na jego widok odwracają wzrok, są bezwzględni jeśli coś odstaje od przyjętych reguł. Coś co jest inne, nieznane wywołuje wszelakie emocje, w tym strach oraz agresję. Wystarczy jedna wrogo nastawiona osoba, by życie niczemu winnemu człowiekowi zamieniło się w piekło. A wszystko przez swoją odmienność.

Wszystko to przytrafia się młodemu bohaterowi, ponieważ przy swojej odmienności zaufał swoim uczuciom. Raz spotkana mała śpiewaczka zmienia jego życie na zawsze…

Darząca go matczynym uczuciem akuszerka Madeleine robi wszystko, by uchronić bohatera przed cierpieniem. Od najmłodszych lat wmawiała mu, że silniejsze emocje i uczucia mogą doprowadzić do uszkodzenia zegaroserca, a nawet do jego zatrzymania oraz śmierci. Jednak uczucie do śpiewaczki jest silniejsze, aniżeli przestrogi Madeleine. Jack zatracony w tejże euforii wyrusza na poszukiwania tej jedynej, raz ujrzanej dziewczynce. I od tego momentu jego życie to ciągła sinusoida. Czy chłopiec odnajdzie swoje szczęście u boku pięknej, niedowidzącej miss Acacii?

Mechanizm serca jest powieścią o uczuciach oraz podążaniu za własnymi marzeniami, o miłości, która parzy i zniewala, o nadziei, która nigdy nie gaśnie, o indywidualności i odrębności, budzącej najmroczniejsze emocje i czyny. Wszystko to i wiele więcej doświadczycie w tej baśni dla dorosłych.

Styl oraz język Mechanizmu serca jest urzekający, wręcz baśniowy. Autor swoją powieścią czaruje czytelników i pokazuje swoją wizję miłości. Bardzo szybko zatracamy się w tym steampunkowym świecie i  odrywamy się w momencie, kiedy Jack odkrywa prawdę oraz przekonuje się o sile miłości.

Nie mogę nie wspomnieć o okładce. Jest urzekająca i tak przyciągająca, jak treść, którą skrywa.

Wzruszająca historia zapadająca głęboko w pamięć. Polecam.

~*~

      Love is dangerous for your tiny hart even in your dreams, co please dream softly. [2]

     Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem. [3]

     Nigdy nie można wrócić do tego, co już się stało. Nawet jeśli ma się zegar w sercu. [4]

___
[1] MALZIEU M.: Mechanizm serca. Warszawa: Świat Książki 2010, s. 29.
[2] Op. Cit., s. 32.
[3] Op. Cit., s. 43.
[4] Op. Cit., s. 49.

8 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę ale chyba pora do niej wrócić. Przypomnialaś mi o niej i chyba przeczytam jeszcze raz. A okładka, wystarczy ją dotknąć-przyciąga jak magnes:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zauroczyłaś mnie tą książką. Koniecznie musze przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzisz, przypomniałaś mi, że miałam na tę książkę dużą chrapkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobno to piękna historia.. trzeba się będzie kiedyś skusić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale przedstawiłaś ją naprawdę pięknie. Być może się skuszę kiedyś na tę lekturę, bo wydaje się godna uwagi. ;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla samej okładki chętnie bym poczytała, ale dziś tak inaczej nominowała bloga do Liebster Award http://ksiazek-swiat.blogspot.com/2013/03/liebster-award.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już o tej książce. Okładka rzeczywiście jest zachwycająca, sama historia również, ale nawet to mnie nie przekonuje. :|

  OdpowiedzUsuń
 8. Dołączam się do polecenia, bo i mnie ta książka się bardzo spodobała - może dlatego, że jest taka totalnie inna :)

  OdpowiedzUsuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...