13 lutego 2013

LOEVENBRUCK Henri - "Noc wilczycy"

źródło: Znak
Henri Loevenbruck
Noc wilczycy
(La Moïra. La Nuit de la louve)

tl. Eliza Kasprzak-Kozikowska
Otwarte, 2010
s. 327
978-83-7515-097-1

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,2 cm)
+ 52 książki

Ocena: 7/10

~*~


Gaelię ogarnia wojenna zawierucha. Pękają podwaliny starego porządku. 


Alea musi przygotować świat na nadejście nowej ery. Staje na czele niosącej pokój Armii Ziemi. Tymczasem na wilczycę Imalę i jej pobratymców czyha śmiertelne niebezpieczeństwo.
  
Czy Córka Ziemi zdoła pokonać nikczemnego Maolmòrdhę? Jakie oblicze przyjmie świat, kiedy spełnią się trzy przepowiednie?

~*~

„Noc wilczycy” to ostatni tom trylogii Mojra.

Alea, Córka Ziemi, kontynuuje swoją misję. Przy pomocy przyjaciół wypełnia trzy przepowiednie zapisane w Encyklopedii Analnego i na zawsze zmienia Gaelię. Moc, która była przywilejem wybrańców zanika, wojna staje się katharsis (oczyszczeniem), a to, co było tajemnicą, przestaje takową być.

Powieść przepełniona jest wszelakimi emocjami: radością, smutkiem, nadzieją, bólem, trwogą, strachem, wiarą… Jednak, dla mnie, najważniejszym elementem tej historii, jest jedna podstawowa zasada:

Każdy twój czyn może mieć tylko jedno następstwo. Za każdym razem, gdy coś robisz, musisz wiedzieć, że ta rzecz pociągnie za sobą następną [1]

Jest kilka aspektów, które muszę poruszyć. Na początku aspekt wiary. Przez całą serię przewija się walka między religiami (Mojra i chrześcijaństwo). Najpierw pokazuje tę lepszą, czyli Mojrę, a później chrześcijaństwo, jako tę gorszą. Dla mnie, jako wierzącej, jest to trudne do przyjęcia. Tak naprawdę jest to aspekt sporny.

Koleje, co mi się nasunęło w trakcie czytania to dość ciekawe porównanie. Jedna z bohaterek, Amina, popada w obłęd po zamordowaniu swojego męża i droga ta prowadzi do jej śmierci. Czy nie wydaje się to znajome? Może mała podpowiedź: Balladyna.

Następny to miłość. Sama w sobie nie jest czymś szokującym. Jednak szokującym może się wydać opisanie stosunku seksualnego między trzynastoletnią Aleą i o kilka lat starszym Erwanem w książce kierowanej głównie do nastolatków! Sama byłam w szoku znajdując taką wzmiankę w tejże historii. Nie wiem czy to było zamierzona przez autora, ale z pewnością wywołuje w moim przypadku kontrowersję.

Podobnie jest z brutalnością, ukazaną w „Nocy wilczycy”. Szokuje i to bardzo, autorowi udało się zszokować studentkę! Nie wydaje mi się to czymś dobrym dla młodych. (A może mi się tylko to wydaje? Może postęp ma na celu zniszczyć podstawowe prawa, które rządzą światem? Coraz młodsi mają styczność z brutalnością i seksualnością. Czy to ma być normą? Ja wolałabym, by moje dziecko w przyszłości natknęło się na tą książkę dopiero w wieku 15-16 lat. Nie wcześniej!)

Ostatnia rzecz, o jakiej chciałabym wspomnieć, to zakończenie. Było ono przewidujące, główny watek skończył się tak, jak przewidziałam na początku trylogii, ale… To właśnie „ale” sprawia, że książka ta jest tak intrygująca. Autor ostatnim zdaniem bardzo mnie zaskoczył. Jedynie, co mi przychodzi na myśl, by podsumować koniec, to:

Każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje [2]

     Jako trylogia, nie jest zła. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie, nacechowanie emocjonalne, bardzo mocno zaakcentowane ważne wartości i idee (miłość, przyjaźń, przeznaczenie), lekki i przyjemny język. Historia bardzo klimatyczna i przepełniona magią… życia.

Najlepszy tom: 2
Najgorszy: (o dziwo!) 1

~*~

- Bóg jest towarzyszem podróży, którego szukamy, obok którego czasem idziemy, którego możemy zgubić i odwrócić się do niego plecami, ale on zawsze wyciągnie do nas rękę,

- Wiara to nie rzecz, którą się nabywa i chowa do kieszeni. Wiara to walka, którą się prowadzi każdego dnia. To codzienne zwycięstwo. 

- A wspomnienia [...] są nieśmiertelne. Nikt ci ich nie odbierze, są twoje na zawsze.

- [...] obiecana miłość? Zniknęła. Sprawiedliwość? Nieosiągalna. A jutro, wieczność? Cóż jest warta wieczność, jeśli człowiek nie potrafi sprawić, by choć te kilka chwil było radosnych? Po co marzyć o raju, jeśli nie potrafi się zbudować szczęścia tu, na ziemi? 


~*~

W serii Mojra ukazały się:
Wilczyca i Córka Ziemi // Wojna wilków // Noc wilczycy


 ___
[1] LOEVENBRUCK H.: Wojna wilków. Otwarte 2010,  s. 313.
[2] Ibid.

11 komentarzy:

 1. Z jednej strony dobrze, że autor szokuje, bo z tego co mówisz, to porusza kwestie bardzo kontrowersyjne. Pomijam już fakt współżycia, który osobiście uważam za obrzydliwy (i to mało powiedziane), jednak podważać chrześcijaństwo, jedną z trzech największych religii monoteistycznych i porównywać je z mojrą? Zdecydowanie odważny krok.

  Przyjemna, krótka, ale bardzo treściwa i rzetelna recenzja. Takie właśnie najlepiej się czyta. ;) Zazdroszczę tej konkretności, bo ja mam skłonność do patosu. ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. niektórzy autorzy tak robią: stwarzają dziecinną dziewiętnastolatkę.. lub właśnie dojrzałą nad wyraz trzynastolatkę.. :d
  o serii nie słyszałam, ale raczej mnie do niej nie ciągnie..

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo klimatyczna, takie jakie lubie.
  Pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie moje klimaty, niestety.
  A ten wątek seksu z nieletnią faktycznie jest mocno kontrowersyjny. =/

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała seria jeszcze przede mną, wypatrzyłam już ją sobie w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy najbliższej wizycie w bibliotece muszę się rozejrzeć za tą serią. Wydaje się być ciekawa, być może i mnie wciągnie.
  Pozdrawiam ; )

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna okładka:) Może sięgnę po tę trylogię:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak już kiedyś wspominałam, mam zamiar przeczytać całą trylogię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Serię mam w planach dopiero, ale nie sądziłam, że jako powieść dla młodzieży książka zawiera tyle brutalności... Ja tam lubię takie zabiegi, ale w literaturze kierowanej do starszych czytelników. Pierwsze tomy też są takie "ostre"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem pewnie sięgnę po serię, nie tylko ze względu na brutalność, ale dlatego, że po prostu mnie w niej coś intryguje. Dzięki za odpowiedź ;)

   Usuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...