7 stycznia 2013

FRENCH Nicci - Złap mnie, nim upadnę

Nicci French
Złap mnie, nim upadnę
(Catch me when i fall)

tł. Andrzej Leszczyński

Świat Książki 2010
s. 318
978-83-247-2479-6
cena: 9,90 zł 

Wyzwania:
+ Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2 cm)
+ 52 książki

ocena: 8/10

~*~Osaczona kobieta. Pasjonujący thriller psychologiczny pary autorów piszącej pod pseudonimem Nicci French, znanej m.in. z bestsellerów "Fatalna namiętność", "Czerwony pokój" i "W sieci strachu". Trudno oderwać się od tej powieści, zaskakującej do ostatniej strony jak korowód dziwnych zdarzeń, które zaczynają przytrafiać się bohaterce. Holly Kraus, bizneswoman, kobieta sukcesu, żyje szybko, mocno i pewnie. Energią zdumiewa zarówno swego ukochanego męża Charliego, jak i Meg, partnerkę w interesach. Podziwiają ją znajomi. Ale od pewnego czasu dzieje się coś niepokojącego: Holly wydaje się, że jest śledzona, ktoś zaczyna się od niej domagać pieniędzy, najbliżsi zaczynają tracić do niej cierpliwość... Co się właściwie dzieje? Popadła w kryzys nerwowy, czy grozi jej realne niebezpieczeństwo? 


~*~

Dwudziestosześcioletnia Holly ma wszystko, co kobieta może zapragnąć: własną firmę, wspaniałą przyjaciółkę, kochającego męża, własny dom… Jest osobą towarzyską, otwartą, bezpośrednią i bezmyślną. Swoimi wybrykami powoli niszczy swoje dotychczasowe życie. Jej ogień zaczyna parzyć osoby znajdujące się wokół niej samej, przez co powoli sama odczuwa skutki tego stanu. Powoli konsekwencje podejmowanych przez Holly decyzji zaczynają wypływać na światło dzienne i kobieta powoli zatraca się w chaosie. Najbliżsi starają się ją wspierać, lecz w cieniu zaczynają się pojawiać kolejne twarze, które nie życzą jej najlepiej… Nawet, wydawać się mogło, najbliższa osoba wyrzeknie się jej i zada cios w serce…

‘Złap mnie, nim upadnę’ to thriller psychologiczny, który ukazuje konsekwencje beztroskiego życia i dotykające nie tylko główna bohaterkę, ale osoby znajdujące się w jej otoczeniu. Historia jest też znakiem ‘STOP’ dla osób pokroju Holly, można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż jest ostrzeżeniem przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji i wraz z nimi niepowołanymi konsekwencjami.

Z drugiej strony na pierwszy plan wysuwa się poświęcenie dla drugiej osoby – jak ważne ono jest a wraz z nim wiara i wsparcie dla drugiego. I nasza wiara we własne siły:

[…] w chwili najpoważniejszego kryzysu i czarnej rozpaczy, tylko my sami jesteśmy w stanie siebie ocalić. Nikt inny nie ma takiej mocy. [1]

Bo każdy jest Panem własnego losu, a winę za nieprzemyślane decyzje spada tylko i wyłącznie na nas i my jesteśmy za nie odpowiedzialni. I w takim momencie, niczego tak bardzo nam nie potrzeba, jak wsparcie i wiara najbliższych w nas samych...  

Przyjaciele są jak ciche anioły które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapomniały jak latać…

~*~

Żyję i mam się świetnie - mimo przeziębienia. Mam nadzieję, że nie mylicie się przy pisaniu daty :). Buziaki!

___
[1] FRENCH N.: Złap mnie nim upadnę. Warszawa: Świat Książki 2010, s. 317.

6 komentarzy:

 1. Lubie thrillery psychologiczne :)
  Pozdrawiam i zapraszm :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam szczerze, że thrillerów psychologicznych jeszcze nigdy nie czytałam xD Niemniej jednak zapowiada się świetnie ^^ Recka bardzo dobra ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam,inne książki duetu są również świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, chętnie kiedyś sobie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale u Ciebie nastrojowo :) Bardzo przydatne i dobre recenzje!

  OdpowiedzUsuń
 6. To też nie dla mnie; bo nie jestem tą z pokroju Holly i nie przepadam za tego typu powieściami, ale to już wiesz. Nie wątpię jednak, że jest to wyjątkowe dzieło, które zmusza czytelnika do refleksji nad własnym życiem.

  http://www.magica-mundi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Każde słowo się liczy. Dziękuję :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...